Jack Nicholson

Jack Nicholson

22 Nisan 1937, Neptune, New Jersey, ABD 1958 yılında The Cry Baby Killer ile sinemaya adım atan Jack Nicholson, bugüne kadar seksenden fazla filmde rol aldı. . . Ayrıca senaryo yazdı, yönetmenlik ve yapımcılık yaptı. . .

Oyunculuğunun ilk dönemlerinde küçük bütçeli filmlerde rol aldı. . . 1969 yılında yönetmenliğini Dennis Hopper’ın üstlendiği Easy Rider’daki George Hanson rolüyle Altın Küre ve Oscar’a aday gösterildi.

Bir sonraki filmi Five Easy Pieces ile ikinci kez Oscar adayı oldu. . . Ardından 1970’de Cannes Film Fesivali’nde En İyi Aktör seçildiği Son Ayrıntı / The Last Detail, 1971’de Altın Küre’ye aday gösterildiği Carnal Knowledge adlı filmlerde oynadı.

1974’de Roman Polanski’nin Çin Mahallesi / Chinatown’undaki rolüyle Oscar’a bir kez daha aday oldu, İngiliz Bafta ve Altın Küre Ödülü’nü kazandı. . .

Ardından Maria Schneider ile Yolcu / The Passenger’da, Warren Beatty ile The Fortune’da ve Ken Russell’ın Tommy’sinde oynadı. . . 1975 yılında Guguk Kuşu / One Flew Over the Cuckoo’s Nest ile beşinci kez aday gösterildiği Oscar ödülüne kavuştu.

Ayrıca bu filmle Bafta ve Altın Küre ödülünün de sahibi oldu. . . Bu dönemlerde Marlon Brando ile Bozgun / The Missouri Breaks, Robert De Niro ile The Last Tycoon, Jessica Lange ile Postacı Kapıyı İki Kere Çalar / The Postman Always Rings Twice, yönetmenliğini Stanley Kubrick’in üstlendiği Cinnet / The Shining ve Oscar’a aday olduğu Warren Beatty’nin filmi Kızıllar / Reds’de oynadı. . .

Ardından ikinci kez Oscar ödülünü kazandığı Sevgi Sözcükleri / Terms of Endearment, Prizzi’lerin Onuru / Prizzi’s Honor, Sonsuz Matem / Ironweed, Birkaç İyi Adam / A Few Good Men, Hoffa, Kurt / Wolf ve üçüncü kez Oscar’ı kazandığı Benden Bu Kadar / As Good As It Gets ve Sean Penn’in Söz / The Pledge adlı filmlerinde rol aldı. . .