İlham Gencer

İlham Gencer

1925 yılında, İstanbul'da doğdu. Annesi Fatma Nihal Türkaydın, babası İbrahim Ethem Cemil Gencer'dir.

Müziğe ilk kez beş yaşındayken, annesinden aldığı derslerle ve evlerindeki konsol piyanoyu çalarak başladı. İlerleyen yıllarda kendisiyle yapılan bir röportajda harici bir müzik eğitimi almadığını, bu nedenle nota bilmediğini ve doğaçlama çalıp söylediğini ifade etti.

İlk bestesi olan İlham Vals’i, henüz beş yaşındayken besteledi. İlk konserini de yine beş yaşındayken Saray Sineması'nda verdi. 1938 yılında, Mustafa Kemal Atatürk'ün cenazesinde çıkan kargaşada tören atlarının altında kaldı ve başından yaralanarak üç buçuk ay süreyle Teşvikiye Sağlık Yurdu'nda tedavi gördü.

1943 yılında, Beyoğlu Erkek Lisesinden mezun oldu. Halkevlerinde amatör olarak başladığı müzik kariyerine 1944 yılında, Beyoğlu'nda profesyonel olarak devam etti.

Badi Kemal, Mehmet Akter, Türkan Pasiner ile birlikte dönemin ilk yerli caz grubunda piyano çaldı. 1949 yılından, 1963'e kadar İstanbul Radyosu'nda program yaptı. Radyo programında tanınmasını sağladığı isimlerden biri de Türk besteci, müzisyen ve oyuncu Berkant Akgürgen oldu.

1950'li yılların başında Amerikalı şarkıcı Eartha Kitt'e Kâtibim şarkısını öğretti. Kitt 1953 yılında, içinde Türkçe sözcükler de geçen bu anonim şarkıyı caz tarzında ve eğlenceli İngilizce sözlerle seslendirdi.

1953 yılında, kendisine ait ilk piyanosu olan “Steinway” konser piyanosunu; şahsen verdiği bilgilere göre Koç ve Sabancıların da katıldığı bir müzayededen, otuz bin lira karşılığında aldı. Kendi ifadesine göre o tarihte, bu fiyata üç yalı satın alınabilirdi.

1960 yılında, İstanbul Şişli'de, “Türkiye'nin bir tür özel konservatuvarı” olarak tanımladığı Çatı Kulübü'nü açtı. Bu kulüpte birçok sanatçıyı müzik dünyasına kazandırdı. Eski eşi Ayten Alpman'ı, Ajda Pekkan'ı, Cem Karaca'yı, Barış Manço'yu, Emel Sayın'ı, Metin Ersoy'u, Füsun Önal'ı ve Fikret Kızılok'u kendi kulübünde sahneye çıkardı. Timur Selçuk, Erkut Taçkın, Yurdaer Doğulu, Cahit Oben, Cahit Berkay gibi müzisyenlerle Moğollar ve Silüetler gibi gruplar da kulübünde misafir ettiği sanatçılar arasındaydı. Burada, farklı sanatçılarla birlikte oluşturduğu gruba “Los Çatikos” adını verdi.

1961 yılında “Çatı Kulübü”nde Lübnan asıllı Fransız şarkıcı Bob Azzam'ın o yıl dünyada meşhur ettiği C'est écrit dans le Ciel adlı şarkıyı Fecri Ebcioğlu'nun yazdığı eğlenceli sözlerle Türkçe olarak seslendirdi. Bu parça, Türkçe olarak söylenmiş ilk pop şarkısıydı. O vakte kadar Türkiye'de pop şarkılar, Türk şarkıcılar tarafından orijinal dillerinde seslendirilirdi. Bak Bir Varmış Bir Yokmuş adını alan bu şarkı, 78 devirli taş plak formatında, daha sonra da 45'lik vinil plak olarak yayınlanmasının ardından ülke çapında büyük bir ilgiyle karşılandı. Takip eden yıllarda yüzlerce yabancı şarkıya daha Türkçe sözler yazıldı, Türk ve Avrupalı şarkıcılar tarafından plaklar yapıldı. Bak Bir Varmış Bir Yokmuş Türkiye'de on yıl kadar sürecek olan “aranjman” müzik akımını başlatan şarkı olarak Türk pop tarihine geçti.

Hürriyet gazetesi tarafından 1965 yılında ilk kez düzenlenen ve sonradan gelenekselleşecek olan Altın Mikrofon Yarışması’nda Zamane Kızları adlı şarkısıyla ilk 10'a girdi.

Gencer, 1960 yılında vergi rekortmeni oldu. 1997’de 50. sanat jübilesi yapıldı.

İstanbul’un Güzelliklerini Koruma ve Yaşatma Derneğini kurdu. Uzun yıllar, Alparslan Türkeş'e danışmanlık yaptı; İstanbul'dan MHP milletvekili ve belediye başkanı adayı oldu.

2008 yılında mahkeme kararıyla asıl adı olan “İlham Osman Gencer”deki Osman'ı sildirerek adını “Bozkurt İlham Gencer” yaptı.

1970'lerde çok popüler olan ve eski eşi Ayten Alpman'ın seslendirdiği Memleketim şarkısının içinde Türklük, vatan, bayrak kavramları yer almadığı gibi aslında bir Musevi şarkısının aranjmanı olan bu şarkının Kıbrıs Harekâtı vesilesiyle de millî şarkı diye topluma yutturulduğunu, bunda eski eşinin bir kabahati olmadığını, onun sadece kandırılmış olduğunu ileri sürdü.

24 Mayıs 2023 tarihinde, Muğla'nın Bodrum ilçesinde tedavi gördüğü hastanede, 98 yaşında vefat etti.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0lham_Gencer