Helmut Kohl

Helmut Kohl, (d. 3 Nisan 1930, Ludwigshafen-Almanya). Almanya başbakanı.

Ailesi koyu bir Katolik olan Helmut Kohl, II. Dünya Savaşı arasında orduya yazıldı. Fakat temel askerlik eğitimini tamamlamadan savaş bittiğinden savaşa katılmadı. Harpten sonra siyasetle ilgilenmeye başladı. 1947’de Junge Union’a (CDU’nun gençlik örgütüne) katıldı. Heidelberg Üniversitesinde yaptığı siyasal bilimler doktorasını 1958’de tamamladı. Ertesi sene Rheinland-Pfalz eyalet meclisine, 1969’da ise aynı eyaletin başbakanlığına seçildi. Aynı yıl CDU’nun genel başkan yardımcılığına, 1973’te ise genel başkanlığa getirildi.

Kohl, başbakan adayı olarak katıldığı 1976 genel seçimlerini kazanamadı. Daha sonraki seçimde adaylığını koymadı. Başbakan Helmut Schmidt’in takip ettiği politikayı beğenmeyen milletvekilleri hükümetten desteklerini çekerek, Helmut Kohl’ü desteklemeye başladılar. CDU ve CSU (Hıristiyan Sosyal Birlik) ve FDP (Hür Demokrat Parti) milletvekilleri arasında kurulan ittifak sonrasında 1 Ekim 1982’de Helmut Schmidt hükümeti güvensizlik oyu aldı. Bunun üzerine CDU, CSU ve FDP milletvekillerinin oyları ile Helmut Kohl Başbakanlığa getirildi.

Bu koalisyon ve Kohl 6 Mart 1983 genel seçimlerini kolaylıkla kazandı. 1987 seçimlerinde CDU-CSU Koalisyonu tarihin en düşük oy oranını aldı ise de, Kohl bir defa daha başbakan seçilmeyi başardı. Kohl hükümeti, iç politikada hükümet harcamalarının kısıtlanmasına, dış politikada ise, NATO içinde daha etkili bir rol oynamasına dayanan merkez sağ bir politik yol izlemektedir. 1990 yılında Doğu ile Batı Almanya’nın birleşmesi sonucunda Helmut Kohl, Birleşik Almanya’nın Başbakanı oldu. 2000 yılına kadar aktif siyasette bulunan Kohl, bu tarihte yapılan parti kongresinde yerini Angela Merkel’e bırakmıştır.