Halit Ergenç

Halit Ergenç

30 Nisan 1970 tarihinde, İstanbul’da doğdu. Babası müzisyen ve oyuncu Mehmet Sait Ergenç (1931-2008), annesi İnci Aliye Yüceışık’tır.

Orhan Gencebay, Adnan Şenses gibi isimlerin; babasından beste almaya geldikleri bir evde büyüdü. Ortaöğrenimini Beşiktaş Atatürk Lisesinde tamamladı. Yükseköğrenimine İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinde başladı ancak eğitimini tamamlamadan ayrıldı. Ailesine haber vermeden konservatuvar sınavlarına girdi. Ailesinden gizli kaydolması gerektiği için burslu kazandığı Bilkent Üniversitesine vermesi gereken resmî evrakları tamamlayamadı, bunun üzerine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera ve Müzikal Tiyatro Oyunculuğu Bölümünde öğrenim görmeye başladı ve buradan mezun oldu.

Henüz lise yıllarında iken şarkı söylemeye başladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra üç yıl boyunca Ajda Pekkan ve Leman Sam’a vokalistlik yaptı.

1996 yılında Dormen Tiyatrosunda “Kral ve Ben” müzikalinde başrol oynadı. Bu dönemde dizilerde de rol almaya başladı. “Kara Melek” dizisinde “Kürşat” rolünü üstlendi. İzlenme rekorları kıran “Binbir Gece” adlı televizyon dizisinde başrolü Bergüzar Korel ile paylaştı. Bu dizideki rolüyle 2006 yılında, 34. Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldı.

“Muhteşem Yüzyıl” dizisindeki “Kanuni Sultan Süleyman” performansıyla ikinci kez En İyi Erkek Oyuncu Altın Kelebek Ödülü’nü kazandı.

Haziran 2007 tarihinde oyuncu Gizem Soysaldı ile evlendi. Bir buçuk yıl sonra boşanma ile sonlanan bu evliliğinin ardından, Ağustos 2009 tarihinde “Binbir Gece” dizisindeki rol arkadaşı Bergüzar Korel ile evlendi; Ali, Han ve Leyla olmak üzere üç çocukları oldu. 

40’ı aşkın yapımda rol aldı. Bazıları şunlardır:

Tatlı Kaçıklar (televizyon dizisi, 1996)

Esir Şehrin İnsanları (televizyon dizisi, 2003)

Okul (2004)

Babam ve Oğlum (2005)

Binbir Gece (televizyon dizisi, 2006-2009)

Devrim Arabaları (2008)

Dersimiz Atatürk (2010)

Ali ve Nino (2016)

Vatanım Sensin (televizyon dizisi, 2016-2018)

İstanbul Kırmızısı (2017)