Hakan Aysev

10 Ocak 1968 tarihinde Ankara’da doğdu. 1981-1988 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuvarında eğitim aldı. 1987’de 6. Belvedere Şan Yarışması’nda “En İyi Genç Şarkıcı Ödülü”nü kazandı ve böylece final konserine katıldı. 1988’deki mezuniyetinin ardından Viyana’ya gitti ve Mozart’ın Cosi fan tutte adlı operasındaki Ferrando rolünü oynayarak Avusturya, Hollanda ve Almanya’da turneye çıktı.

Aysev, Temmuz 1989’da Salzburg Festivali kapsamında iki operada başrolü seslendirdi. Bunlar, Acis ve Galatea ile Les Bavardes operalarıdır. Eylül ayında Viyana Devlet Operası’na girdi. Aralık ayında ise Der Rosenkavalier operasındaki tenor rolüyle ilk kez sahneye çıktı.

Sanatçı, 1990 yılında Viyana Devlet Operası’nın kadrolu sanatçılarından biriydi. Ünlü İtalyan tenor Luciano Pavarotti’nin öğrencisi oldu. Kendisine benzediği için “Türk Pavarotti” lakabıyla anılmaya başladı. 1991’de Koblenz Devlet Operası’na katıldı ve burada birçok eserde yer aldı.

1992 yılında ünlü soprano Katia Ricciarelli ile birlikte opera-gala konseri verdi. 1995 ila 1997 yıllarında Darmstadt Devlet Operası’nda majör rolleri üstlendi. Mart 1997’de Norveç’te Rigoletto, aynı yılın Ağustos ayında ise Fransa’da Carmen operalarında sahneye çıktı. Düsseldorf, Texas, Basel, Bern, Heilderberg operalarında ise misafir sanatçı olarak görev aldı. 1997’de Verdi’nin Requiem adlı eserinin CD kaydını yaptı. Ertesi yıl Frankfurt’ta ikinci CD kaydını yaptı. Fransa’da Wozzec operasında görev aldı. Basel’de de Othello operasına katıldı.

Aysev, 1998 yılında Türkiye’ye döndü. Operayı daha geniş bir kitleye taşımak için birçok proje gerçekleştirdi. 1999 yılında Bulutsuzluk Özlemi ve 90 Senfoni Orkestrası ile birlikte rock parçalarını seslendirdiği rock-opera konseri, Nilüfer ile de aynı yıl pop-opera konseri verdi.

Tiflis Senfoni Orkestrası eşliğinde Ağrı Dağı Efsanesi’nde oynadı. 5. ve 6. Bilkent Anadolu Müzik Festivali’ne solist olarak dâhil oldu. 2000 ila 2002 yıllarında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde müdür ve genel sanat yönetmeni olarak çalıştı. 2005’te Buenos Aires Teatro Colon’da König Kandaules operasında başrol oynadı. Aysev, Beethoven’ın 9. Senfoni’sini Barcelona Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdi.

2003 yılında ilk albümü Aria ve Napolitenler dinleyiciyle buluştu. Ardından aşk şarkıları ve pop parçaları seslendirdiği albümler çıkardı. 2007’de Şarkı Söylemek Lazım adlı yarışma programına katıldı. Bu dönem çıktığı yarışma ve programlarla adını daha geniş bir kitleye duyurdu. 2008 ila 2012 yıllarında Haliç Üniversitesinde dersler verdi. Hâlihazırda İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısıdır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Hakan_Aysev