Direc-t

997 Grup Adana ’da Bilge Kösebalaban,Yiğit Vural ve Saygın Çığşar tarafından kuruldu.Grubun isminin Direc-t olarak belirlenmesin de grubun aynı araçta giderken ve daha sonra aracın direğe çarparak kaza yapması grubun adının Direc-t olmasını sağladı.

2000 sonunda Alex gruba girdi.
2001 Roxy Müzik yarışmasında birinci oldular.
2002 Alternatif Festival’de David Byrne, Pulp, Sneaker Pimps ve Carl Cox’un altında çaldılar.
2002 H2000 demo sahnede çaldılar.
2003 H2000de ana sahne aldılar.

2003 yılında On-Air’le anlaşan grup Deniz Yılmaz (Kurban) prodüktörlüğünde kaydettikleri albümü 2003 Mayıs’ında bitirdi ve 2004 Haziran’ın da raflarda yerini alan "Rus Kozmonotları" isimli albümlerinde 10 Türkçe bir İngilizce besteleri var. Dur Sakın Konuşma, Hasret ve Ama Sen Varsına birer klip çektiler. Özellikle albüme isim veren Ama Sen Varsına çektikleri animasyon klip çok ilgi gördü.

2004de grup Dream Tv’de canlı yayınlanan Rock İstanbul festivalinde de ana sahnede çaldı.
2004 Temmuzda Direc-t Slovakya’da Pohoda Açıkhava Festivalinde çalan ilk Türk grubu oldu.
2004 Yedi Kule Zindanları’nda Güney Asya depremzedeleri yararına yapılan konserde yer aldılar.
2005 Fanta Gençlik Festivali’nde toplam 17 şehirde konser verdiler.
2005 RockIstanbul Festivalinde ana sahnede çaldılar. Grup Rock müziğinin kalbi olan Roxy, Line, Kemancı, Life Bar, Bronx, Gitar Bar, Vox, Yeni Melek Gösteri Merkezi, Stüdyo Live, İzmir Ooze Bar, Ankara Saklıkent, Ankara Bar Fly, Eskişehir Doors ve birçok üniversitenin gençlik festivalinde sahne aldılar. Aynı zamanda Alman Lisesi, Ereğli Anadolu Lisesi, Ankara Gazi Anadolu Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi gibi birçok lisede de sahne aldılar.

2’nci albümleri "Olympos" tüm müzik marketlerde yerini aldı.
Ama Sen Varsın isimli parçaları Rusya’da çıkan Türkçe şarkılardan oluşan bir toplamada yer aldı.
Olympos’tan ilk kliplerini "Rambo"ya, 2. kliplerini de "Ama Aşkım Yok" a çektiler.
"Anything i’ve done" isimli Bilge Kösebalaban bestesi olan Bilge’nin Gülce Duru ile düet parçası 2005-"Vh1-song of the year"da aralık finalisti oldu. 20 ways isimli parçaları Avustralya’da 2007 nisan ayında çıkan Have your Heard-2 isimli toplamada yer aldı.
Grup Türkiye’den Amerika’da,Cincinatti’de düzenlenen MidPoint Music Festivali’nde sahne alan ilk grup oldu(2007)
New York -east villageda yer alan Mo Pitkins kulüpte sahne aldılar(2007)
"Birileri durun dedi" isimli parçaları Avustralya’da 2007 ekim ayında çıkan Have your Heard-3 isimli toplamada yer aldı.
Direc-t’in Olympos albümünden 3. klip Pembe Elbise isimli şarkıya Dna-Film tarafından Erdinç Kazimoğlu ve Emir Khalilzadeh yönetmenliğinde çekildi.