Cansu Dere

14 Ekim 1980 tarihinde Ankara’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İzmir’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden mezun oldu. 2000 yılında Miss Turkey’de üçüncülük elde etti ve lisans eğitimini yarıda bırakarak mankenliğe ağırlık verdi.

Cengiz Abazoğlu, Bahar Korçan, Hakan Yıldırım, Evrim Timur, Ümit Ünal, Arzu Kaprol gibi moda tasarımcılarının defilelerinde yer aldı. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliklerinin bütün yurt dışı organizasyonlarında Türkiye’yi temsil etti. 2002-2003 yılları arasında Paris’te çeşitli defilelere katıldı ve pek çok mühim fotoğrafçıyla iş birliği yaptı.

1998’de Arçelik reklamında yer aldı. 2000 yılında Kanal D’de yayımlanan Çocuk ve Müzik programının sunuculuğunu yaptı ve böylelikle televizyon dünyasına adım attı. Ardından 2004 yılında Show TV’deki Türkiye’nin Yıldızları isimli yarışma programını sundu. NTV’de yayımlanan Life Style Moda programında hem sunuculuk hem editörlük yaptı. 2005’te aynı kanalda N Moda programını sundu.

2004’te Metro Palas adlı diziyle oyunculuğa başladı. Daha sonra Alacakaranlık’ta “Irmak Bozoğlu” karakterini canlandırdı. 2005’te Güz Yangını dizisinde “Ceylan” karakterine; Kâbuslar Evi filmi ile de “Esma” karakterine hayat verdi. 2006’da Opet reklamında yer aldı.

2006-2008 yılları arasında yayımlanan Sıla adlı dizide başrol olmasının ardından popülerliği arttı. 2007’de Son Osmanlı Yandım Ali filminde “Defne” karakterini canlandırdı ve film bir milyonun üstünde izlendi. 2009’da Acı Aşk’ta “Oya” isimli fotoğrafçıyı oynadı.

2009’da yayımlandığı döneme damga vuran Ezel adlı dizide “Eyşan” rolüyle daha da meşhur oldu. Aynı yıl Casus Kızlar: Her Şey Nasıl Başladı? filminde “Alex” ve “Mandy” karakterlerini seslendirdi. 2010 yılında Yahşi Batı filminde “Mary Lou”yu canlandırdı.

2011’de Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm isimli filmde “Songül” isimli polisi oynadı. 2012’de El Yazısı filminin başrol oyuncusu oldu.

Muhteşem Yüzyıl’da “Firuze” karakteri ile yer aldı. Ekim 2016’da Star TV’de yayımlanan Anne dizisinde “Zeynep”e hayat verdi. Daha sonra 2018’de Haluk Bilginer ile başrollerini paylaştığı puhutv’de yayımlanan Şahsiyet dizisinde “Nevra Elmas”ı canlandırdı. 2019 yılında FOX’ta yayımlanan Ferhat ile Şirin’de “Banu Karalı”yı oynadı. Fakat bu dizi kısa ömürlü oldu ve final yaptı. 2020’de Sadakatsiz isimli dizide “Asya Yılmaz” karakterine hayat verdi.

En İyi Kadın Dizi Oyuncusu, Kendi Mucizesini Yaratan Kahramanlar, Yılın Kadını ve En Beğenilen Kadın Dizi Oyuncusu gibi pek çok ödüle layık görüldü.