İbrahim Tatlıses

İbrahim Tatlıses

1 Ocak 1952 tarihinde Urfa'da doğdu. Kalabalık ve yoksul bir ailenin çocuğuydu. Küçük yaşlarda çalışmaya başladı. İnşaatlarda soğuk demir ustalığı yaptı. Adanalı bir sinemacının, inşaatta türkü söylerken onu fark etmesiyle Tatlıses'in sahne yolculuğu başladı. Adana'da ve Ankara'da çeşitli gazinolarda sahneye çıktı.
1977 yılında ilk kırkbeşliği “Ayağında Kundura”yı ardından "Sabuha", "Dom Dom Kurşunu", "Bir Mumdur" çıktı. Seksenli yıllarda "Allah Allah", "Kara Zindan", "İnsanlar" ve "Fosforlu Cevriyem"i isimli plakları yayınlandı. çıkardı. "Ah Keşkem" adlı albümü 90'lı yıllarda izleyisicle buluştu. 1993 yılında "Mega Aşk" albümünü çıkardı.
1994 yılında "Haydi Söyle" albümü Burhan Bayar, Arif Sağ, Özkan Turgay ve Zafer Dalgıç'tan oluşan bir ekip eşliğinde yapıldı. 1995 yılında "Klasikler" adını taşıyan albümde eski parçalarını bir araya getirdi. 1996 yılında "Ben de İsterem"i, ertesi yıl Kayahan'ın "Odalarda Işıksızım", Sezen Aksu'nun "Erkekler" gibi şarkılarını yorumladığı "At Gitsin" albümü yayınlandı.
İbrahim Tatlıses, seksenli ve doksanlı yıllarda birçok sinema filminde oynadı, talk show programları hazırladı, çeşitli sanatçılara video klip yönetmenliği yaptı.