Ali Şahin

1970 yılında Nizip'te doğdu. Pakistan Karaçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı.

Bir dönem Gaziantep Milletvekili Kahraman Emmioğlu'nun TBMM'de danışmanlığını yaptı. 2014 yılında İstanbul'da Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni (GASAM) kurdu; yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüttü. Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Fahri Danışmanlığı yaptı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) çalışmalarında bulundu. Yenişafak ve Star Gazetelerinde yazı yazdı.

2011 yılı 12 Haziran seçimlerinde 24. Dönem AK Parti Gaziantep Milletvekili olarak parlamentoya girdi. TBMM'de Dışişleri, AB Uyum, KPK, AKPM, Milli Savunma Komisyonu üyeliklerinde bulundu. Türkiye-Lüksemburg Dostluk Gurubu Başkanlığı yaptı.

2016 yılından itibaren 64. 65. ve 66. Hükümetler döneminde Avrupa Birliği Bakan Yardımcılığı görevini üstlendi.

24 Haziran 2018 tarihinde 27. Dönem Gaziantep Milletvekili seçildi. TBMM'de Dışişleri Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Asamblesi Türk Grubu Üyeliği görevlerini yürüttü. Türkiye - Pakistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevine seçildi. 2019 yılında Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından Pakistan Devletinin en büyük devlet nişanlarından olan Sitara-i-Quaid-i-Azam devlet nişanına layık görüldü.

16 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri oldu.

AK Parti Genel Merkez'de Sosyal Politikalar Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

İngilizce, Arapça ve Urduca bilen Şahin, evli ve 2 çocuk babasıdır.