Zuğaşi Berepe

Zuğaşi Berepe

(Lazca: Denizin Çocukları), Lazca sözlü rock yapan ilk müzik grubuydu. 1992-1998 arası etkinlik göstermiştir.1992 yılında Mehmedali Barış Beşli’nin Lazca sözlü ve politik içerikli rock müzik yapma fikri üzerine M. B. Beşli, Kazım Koyuncu ve Metin Kalaç tarafından "ŞK’U" (biz) adıyla kurulur, daha sonra Zuğaşi Berepe adını alır.
İlk albümleri "Va Mişk’unan"’ı (Bilmiyoruz) 1995 yılında yayınlarlar. Bu albümde gruba elektro gitarist İlhan Karahan da katılmıştır. Albümde sert rock tınılarına, bir Karadeniz müzik enstrümanı olan tulum da eşlik eder. Albümde sol-politik mesajlar da gözardı edilmemiş, "Ernesto", "Oxoşk’va do Oropa Şeni" (Özgürlük ve Aşk İçin) adlı Lazca şarkıların yanısıra "Ben" adlı Türkçe parçada sol/devrimci söylemler kullanılmakta ve Laz halkının kurtuluşunun sosyalist bir düzende gerçekleşebileceği savunulmaktadır. Aynı albümde "Avlask’ani Cuneli’ (Avlun Güneşlidir), "Golas Empula Yulun" (Yaylada Bulut Geziyor) gibi otantik Laz şarkıları da seslendirilmiştir.

1998 yılına gelindiğinde sınırlı sayıda basılan ve konser kayıtlarıdan oluşan "Bruxel-Live" CD’sinden sonra "İgzas" (Yürüyor) adlı albümü çıkaran grubun, eleman sayısının arttığı gözlenir. Bu süreçte gruba, Cafer İşleyen (bass gitar,perküsyon ve flüt), Gürsoy Tanç (elektronik gitar), Zülkifil Murat Dilek (davul), Uğurcan Sezen (keyboard) katılmıştır. Tulumda ise ilk albümde olduğu gibi bu enstrümanın sayılı ustalarından Mahmut Turan vardır. Bu albümde sert rock müzik yerine, daha yumuşak ve bilgisayar altyapılı bir müziği tercih eden grup, "Ka Tun Mita Xendasoç" (Dilerim Kız Sen Yaşamayasın) adlı Hemşince bir şarkıya da yer vermiştir. Zuğaşi Berepe bu albümden sonra dağılmıştır.

Diskografi
Va Mişk’unan"’ı (Bilmiyoruz) 1995
"İgzas" (Yürüyor)(1998)