Yılmaz Gürbüz

Yılmaz Gürbüz

1937 yılında İncesu`da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kayseri`de gördü. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İktisat F. Gazetecilik Enstitüsü ve Çapa Öğretmen Okullarından mezun oldu. Kayseri ile İstanbul`da öğretmenlik ve gazetecilik yaptı. Ankara ve İstanbul`da çıkan birçok dergide şiir ve hikâyeleri yayımlandı.

1968-1971 yılları arasında Londra`da gazetecilik ve matbaacılıkla uğraşan yazar, muhtelif gazete ve dergilerde yazı yazmaya devam etti. Laiklik, Türk dili ve tarihi üzerine inceleme ve araştırmalar yaptı.

1971`de Türkiye`ye dönüp bir süre tarih ve Türkçe öğretmenliği yaptıktan sonra, 1974`te savcılık görevine başladı. Van`dan Söke`ye kadar on bir il ve ilçede savcılık yaptı. 2002 yılında emekliye ayrıldı.

Yılmaz Gürbüz, 1975 yılında "Balkan Acısı" romanıyla Peyami Safa ve Millî Kültür Vakfı ödüllerine; "Hukuk Çıkmazı" eseriyle Dündar Taşer armağanına layık görüldü. 1981 yılında Kültür Bakanlığının açmış olduğu "100. Yıl Roman Yarışması"nda "Acılar Masal Oldu" adlı eseriyle ve 1991`de Eskişehir Valiliğinin "Yunus Emre Yılı Yarışması"nda "Yesevili Yunus-Çöküş ve Diriliş" adlı romanıyla birincilik ödülleri aldı.

Yazar, zaman zaman milliyetçi bir duygu ve düşünce içinde hukuki, siyasi ve sosyal konularda yazılar yazıp, konuşmalar yaparak, ilgililere uyarılarda bulundu. "Cumhurbaşkanı Seçimi" ve "Güneydoğu sorunu" konulu yazıları Yeni Asır gazetesi yarışmalarında ikincilik elde etti. "Yunus Emre ve Tasavvuf" eseri ise  İş Bankası'nın açtığı yarışmada ödüle layık görüldü.

Eserleri: 

Balkan Acısı

Acılar Masal Oldu

Mübadiller

Sultan Alparslan

Selanik'ten İzmir'e Zübeyde Hanım ve Mustafa Kemal

Kılıçaslan ve Çivril Savaşı

Çanakkale Yanarken

Mehlika

Orkun Bilgesi

Ahh Rumeli

Çöküş ve Diriliş Bir Yunus Emre Romanı

Zirveye Tırmanış

Erciyes Tutkusu

Selahaddin Eyyübi

Mustafa Kemal'in Romanı

Ankaralı Gelin

Kaynak: https://www.elipskitap.com.tr/yazar/yilmaz-gurbuz/

https://www.elipskitap.com.tr/urun/cokus-ve-dirilis-bir-yunus-emre-romani/

https://www.elipskitap.com.tr/urun/selanikten-izmire-zubeyde-hanim-ve-mustafa-kemal/

https://www.elipskitap.com.tr/urun/mubadiller-2-cilt-takim/