Yener Karahanoğlu

Yener Karahanoğlu

1946 yılında Erzurum’da doğdu. 1964 yılında Deniz Harp Okulu’ndan Asteğmen olarak mezun oldu. Deniz Harp Okulu’nda ilave iki yıl öğrenim görerek 1966 yılında Donanmaya katıldı. 1976 yılına kadar Deniz Kuvvetlerine bağlı çeşitli gemilerde Branş Subaylığı ve Gemi Komutanlıkları yaptı. 1978 yılında Deniz Harp Akademisi’nden mezun oldu.

Kurmay Subay olarak; Çıkarma Filosu Harekat, İstihbarat ve Muhabere Şube Müdürlüğü, Tcg Tınaztepe 2. Komutanlığı, Tcg Yarhisar Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığı’nda İrtibat ve İstihbarat Karargah Subaylığı, Tcg Kılıçalipaşa Komutan Vekilliği, Donanma Komutanlığı’nda Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü ile Harekat Grup Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komuta Kontrol Daire Harekat Şube Müdürlüğü ve 1. Muhrip Filotilla Komodorluğu görevlerini yürüttü. 1990 yılında Tuğamiralliğe terfi etti. Tuğamiral rütbesi ile Deniz Kuvvetleri Harekat Eğitim Daire Başkanlığı ve Çıkarma Gemileri Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1994 yılında Tümamiral oldu. Tümamiral rütbesi ile Deniz Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı ve Harp Filo Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1998 yılında Koramiralliğe terfi ederek Deniz Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı ve Kurmay Başkanlığı ile Güney Deniz Saha Komutanlığı görevlerinde bulundu.

30 Ağustos 2003 tarihinde Oramiralliğe terfi ederek Donanma Komutanlığı’na atandı. 2003-2005 yılları arasında Donanma Komutanlığı yaptı. 26 Ağustos 2005 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. 24 Ağustos 2007 tarihinde emekli oldu. 

Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyası ve Türk Silahlı Kuvvetleri Şeref Madalyası ile Pakistan Askeri İmtiyaz Nişanı ve İtalya Büyük Subay Madalyası sahibidir. Yener Karahanoğlu, Aytaç Karahanoğlu ile evli, Burak ve Işık adında iki çocuğu var. İngilizce bilmektedir.