Yann Tiersen

Yann Tiersen

Yann Tiersen, 23 Haziran 1970 Brest, Fransa doğumlu. Fransız müzisyen eserlerinde genellikle piyano, akordion, keman ve gitar kullanır.  Tiersen, birçok enstrüman kullanrak deneysel ve minimalist bir tarz oluştumuştur. Bir yandan geleneksel bir yandan yenilikçi olarak görülen müziğinde folk ile pop arasında gidip gelen Yann Tiersen, zaman zaman rock sounlarını kullanarak da müziğini zenginleştirmektedir.

 

 

Yann Tiersen; Tiersen, Rennes, Nantes ve Boulogne Müzik Akdemilerinde müzik eğitimi aldıktan sonra ilk albümünü ‘La Valse des Monstres adı ile 1995 senesinde yayınladı. Bu albümde kısa filmler için hazırlanan kayıtlarda yer aldı. İkinci albümünü 1996 senesinde  ‘Rue des Cascades adı ile çıkardı. 1998de yayınladığı ‘Le Phare albümü ile tanınmaya başlayan Tiersen, 1999 senesinde ‘Tout est Calme ve 2001de ‘Labsente albümleri sonrası dünyaya da adını duyurdu. 2001de Jean-Pierre Jeunet filmi için ‘Le Fabuleux Destin dAmelie Poulain soundtrack çalışmasını hazırlayan Yann Tiersen; akordion, klavsen, bonjo ve vibrafon gibi müzik enstrümanlarını kullanarak tüm dünyayı ağlatmayı ve kendi adını duyurmayı da başardı.  ‘Amelie, 2002 yılında Yann Tiersene En İyi Film Müziği dalında Cesar ödülünü kazandırırken Dünya Film Müzikleri Ödüllerinde de Yılın En İyi Orijinal Film Müziği ödülünü getirdi.

 

 

2002 senesinde ‘Cétait ici adlı albümü çıkaran Yann Tiersen, 2003 senesinde Wolfgang Becker filmi ‘Good Bye Lenin!in soundtrackini hazırladı. Albümde Claire Pichet bir parçada konuk müzisyen olarak yer alırken, Tiersenin gerçekleştirdiği performanslarda sanatçıya bir orkestrayla birçok sanatçı eşlik etti.

2004 senesinde Yann Tiersen, Amerikalı müzisyen Shannon Wright ile işbirliğine girişerek ‘Yann Tiersen & Shannon Wright adlı albümü piyasaya sürdü. Son olarak 2005 yılında ‘Les Retrouvailles adlı albümünü yayınladı.