Valantin Mazlumyan

Valantin Mazlumyan

1913’te İstanbul’un Bakırköy semtinde doğdu. Anne tarafından, 19. yüzyılda Ermeni toplumunun önde gelen isimlerinden biri olan Harutyun Amira Gelgelyan ailesinden gelen Valantin Mazlumyan, annesinin çabaları ile küçük yaşta piyano eğitimi almaya başladı. 1932’de Paris’e giderek École Normale de Musique’te piyano eğitimi almaya başladı. Ayrıca,

Galanti-Kastler, Cortot, Lazar Lévy, Dandelot ve Nadia Boulanger’dan piyano, armoni, pedagoji ve müzik tarihi dersleri aldı.

1939’da Paris’ten döndüğünde, dönemin en önemli orkestralarından biri olan Muhendisyan’ın Senfonik Orkestrası eşliğinde Grieg’in Piyano Konçertosu’nu seslendirdi. 1950’den itibaren İstanbul Radyosu’nda düzenli olarak piyano programları sundu. İstanbul Teknik Üniversitesi Televizyonu için klasik müzik programları hazırladı.

1952’de piyano öğretmenliğine başladı. Pek çok öğrenci yetiştirdi. Bu uğraşını 1992’ye dek yoğun, fedakâr ve mütevazı bir şekilde sürdürdü.

Hagop Ayvaz’ın çıkardığı ‘Kulis’ sanat dergisinde yayımlanan yazıları 1993’te ‘Yerazi Nıman’ (Rüya Gibi) adıyla kitaplaştı. 2000’de hayatını kaybetti. Balıklı Ermeni Mezarlığı’nda, kız kardeşi, ressam, çevirmen Fimi Mazlumyan’ın (1907-1988) yanına gömüldü.