Tuğçe Pala

Tuğçe Pala

1974 yılında İzmir Gaziemir’de doğdu. Babasının subaylık mesleği nedeniyle, okul hayatının büyük bir bölümünü, farklı iller ve okullar da tamamladı. Çocuklar yıllarında müziğe olan tutkusu, anne ve babası tatarından fark edildiği için, müzik çalışmalarına yönlendirildi. Bulundukları iller de faaliyet gösteren musiki cemiyetlerinin çalışmalarına, 12 yaşında başladı. Kanun çalmayı öğrendi. 

1990 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musiki Devlet Konservatuarının açmış olduğu ses eğitimi bölümü sınavlarını kazandı. Konservetuarda Tulün Korman, Tülin Yakarçelik, Belkıs Aran, Dr. Alaaddin Yavaşça, Bekir Sıtkı Sezgin, Dr. Selahattin İçli, Naime Batanay, Yavuz Özüstün, Dr. Nevzat Atlığ, Oğuz Parlar, Hurşit Ungay, Erdoğan Berker, Hakan Talu’dan dersler aldı. 

1994 yılında İstanbul radyosunun açmış olduğu ses sanatçısı sınavını kazandı. Radyo çalışmalarının yanı sıra birçok konserde görev aldı. Festivaller de ve İstanbul Türk Müziği günlerin de konserler verdi. Yurt dışında; Almanya, Cezayir, Türkmenistan, başta olmak üzere birçok ülkede de resmi görevlerde bulundu. 2001 yılında Magazin Gazetecileri Derneğinin yılın umut vadeden en iyi Türk müziği sanatçısı ödülüne layık görüldü. 2008’in mayıs ayında Gündoğumu gazetesi tarafından en iyi bayan Türk sanat müziği sanatçısı ödülüne layık görüldü. 

2002 yılında İstanbul Radyosunda kadrolu ses sanatçısı oldu. TRT’ de yayınlanan Akşam Sefası programının sunuculuğunu yaptı. TRT Müzik kanalında Sarmaşık Gülleri isimli bir istek programı sundu. 2007 yılında Ankara Şarkıları isimli bir albümü seslendirdi. 2019 yılında Aşikar isimli yeni bir albüm çıkardı. Halen TRT İstanbul Radyosunda ses sanatçılığı olarak çalışmaktadır.

Kaynak: www.tugcepala.com