Tony Curtis (aktör)

Tony Curtis (aktör)

Tony Curtis, 1925 doğumlu Macar asıllı ABDli aktör ve ressamdır. 1949 yılından beri oyunculuk yapmaktadır. Spartaküs ve Some Like It Hot gibi unutulmaz Hollywood yapımlarında yer alan ünlü oyuncu, Janet Leigh’ in eski kocası ve oyuncu Jamie Lee Curtis’ in babasıdır.

Asıl adıyla Bernard Schwartz olan Tony Curtis, 1925 yılında New Yorkta doğdu. Babası Budapeşte’de amatör olarak aktörlük yapmış bir göçmendi. Curtis’in ailesi Macar Yahudisiydi. 1943 yılında orduya katıldı. Ordudan sonra drama okuluna gitti. 1948 yılında Universal Studiostan teklif alınca ailesiyle birlikte Californiyaya yerleşti. Birkaç film yaptı ve o dönemde çoğu yıldızın yaptığı gibi ismini değiştirerek Tony Curtis adını aldı. 1951 - 1962 yılları arasında dönemin ünlü aktristi Janet Leighle evli kaldı. Çiftin ikisi de oyuncu olan Jamie Lee Curtis ve Kelly Curtis olmak üzere iki kız çocukları oldu.

İlk filmi 1949da çevirdiği "Criss Cross" oldu. Ardından "City Across the River" (1949), "Francis the Talking Mule" (1950), "Flesh and Fury" (1952),ve "No Room for the Groom" (1952) gibi filmler yaptı. 1953te, Janet Leighle birlikte Houdini adlı filmde rol aldı. 1890lı yıllarda geçen ve efsane sihirbaz Harry Houdininin yaşamını konu alan filmde Tony Curtis, ünlü sihirbaz Harry Houdiniyi canlandırmıştı. 1956da Burt Lancaster ve Gina Lollobrigida ile "Trapez"de oynadı. Film, sirk hayatını anlatan başarılı bir yapımdı. 1959da ise Marilyn Monroe ve Jack Lemmon ile Some Like It Hot ( Bazıları Sıcak Sever )adlı komedi filminde oynadı. Bugün bile Hollywoodun en çok sevilen komedilerinden biri olarak kabul edilen filmde Tony Curtis ve Jack Lemmon kadın kılığındaydılar.