Tan Taşçı

Tan Taşçı

Tan Taşçı, 30 Ekim 1981 yılında Hannofer Hildeshaim’de dünyaya geldi. Selma ve Yusuf Taşçı´nın küçük oğlu olan Tan, ilkokula Ankara Arı Kolejinde başladı. Lise eğitimini ise Keçiören Lisesi’nde tamaladıktan sonra polifonik korolarda uzun süre şarkı söyledi. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Korosu’na katıldı. Bunun yanında şan dersleri aldı.

Engellenemez müzik tutkusu onu Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan Bölümü’nde öğrenci yaptı. Aynı zamanda halk müziği, sanat müziği korolarında görev aldı. Devlet Operası’nda görev aldı.

Sahne dersi de gören Tan, 2004 yılında Türkan Şoray ve Bulut Aras´ın başrollerini paylaştığı ‘Mürüvetsiz Mürüvet’ isimli kısa metrajlı sinema filminde Dimitri isimli Yunanlı bir şarkıcıyı canlandıran rolü ile çıktı karşımıza.

Bir çoğumuz varlığından habersizken Eskişehirliler onun muhteşem sesi ve şarkılarıyla coşuyorlardı. Her tarzda şarkı söyleyip, Her tarzda müziği dinleyen Tan, müziğin evrensel bir dil olduğuna inanıyor.

 

Öğrencilik yıllarında gece klüplerinde ve çeşitli organizasyonlarda da sahne alan Tan, 2005 yazında kendi bestelerinden oluşan “Rica Ederim” isimli albümünü DSM etiketiyle çıkardı. “Rica Ederim” isimli ilk albümü 10+1 (Remix) parçadan oluşuyor ve tüm söz ve müzikler kendisine ait. ‘Asla’ isimli parçası ve klibiyle birçoğumuzun gönlünü fethederken ‘Rica Ederim’, ‘Kalbime Gömüyorum’, ‘Ağla Ağla’ ve ‘Ben Her Bahar Mutsuzum’ parçalarının klipleriyle dahada ünlendi.

 

Tan Taşçı, ikinci albümünü 2007’de “Sözümü Tutamadım” adı ile yayınladı. Harektli bir şarkı olan ‘Neler Neler’ ile çıkış yapan Tan, ikinci klibini slow şarkısı ‘Sözümü Tutamadım’a çekti.