Tanita Tikaram

Tanita Tikaram

Hindistan - Fiji asıllı İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen. Henüz 19 yaşındayken çıkardığı ilk albümü Ancient Heart’la tüm dünyada büyük başarı kazanan Tikaram, bu albümden çıkan Twist In My Sobriety isimli şarkısıyla 80’li yılların en büyük hitlerinden birine imza atmıştır.


21 Ağustos 1969’da Almanya, Munster’da dünyaya geldi. Ailesinin kökenleri Hindistan-Fiji ve Malezya’ya dayanıyordu. Babası İngiliz ordusunda subay olan Tikaram’ın kardeşi Ramon, sinema oyuncusuydu. Küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başlayan şarkıcı 16 yaşında ilk şarkısını yazdı. Ailesiyle birlikte Munster’dan İngiltere’nin Basingstoke kentindeki bir banliyöye taşınan Tikaram, Beatles, Karen Carpenter, Linda Ronstadt, Rita Coolidge ve Crystal Gayle dinleyerek büyüdü.
Beste yapmaya ve söz yazmaya devam eden şarkıcı bir demo kaset doldurabilmek için pazarlamacılık yapmaya başladı. Demosu prodüktör Paul Charles’ın eline geçmişti ve Charles Tikaram’ın ses renginden oldukça etkilenip onu kanatları altına aldı. 1988 yılında ilk single’ı Good Tradition’ı çıkardığında şarkıcı henüz 18 yaşındaydı. Single İngiltere listelerinde ilk ona girmeyi başarmıştı ve ardından prodüktörlüğünü Peter Van Hooke ve Rod Argent’in yaptığı ilk albüm geldi: Ancient Heart. Albümden çıkan ikinci 45’lik Twist In My Sobriety, tüm dünyada büyük ses getirdi ve Tikaram’ın geniş kitlelerce tanınmasını sağladı. Yönetmenliğini Gerard de Thame’in yaptığı ödüllü video klibiyle o yılın en çok ilgi gören şarkılarından biri olan Twist In My Sobriety, 80’li yılların klasikleri arasına girdi. Albüm de tüm dünyada dört milyon kopya sattı.

Ancient Heart’ın başarısı üzerine 1989’da turneye çıkan şarkıcının, ikinci albümü The Sweet Keeper 1990’da müzik marketlerdeki yerini aldı. Yine Peter Van Hooke ve Rod Argent’le çalıştığı bu albümü, İngiltere listelerinde üç numaraya kadar yükseldi. Çok geçmeden üçüncü albümü "Everybody’s Angel"ı dinleyicileriyle buluşturan Tikaram, albümde Jennifer Warnes’un da eşlik ettiği "Only The Ones We Love" isimli şarkıya da yer verdi. Albümün çıktığı 1991 yılında ikinci dünya turnesine çıkan Tikaram, 1992’de prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği "Eleven Kinds Of Loneliness" albümünü piyasaya sürdü. 1995’te Thomas Newman’ın prodüktörlüğünde çıkardığı Lovers in the City albümünden sonra Tikaram üç yıl müziğe ara verdi. Bu dönemde seyahat eden ve birkaç dizide de oynayan şarkıcı daha önceki albümlerinden farklı olan tarzıyla dikkat çeken The Cappuccino Songs’la 1998’de yeniden müziğe döndü.

Tanita Tikaram, yedi yıllık bir aradan sonra 2005’te Sentimental isimli son albümüyle hayranlarıyla yeniden buluştu. Nick Lowe’un prodüktörlüğünü yaptığı albüm Fransız plak firması Naïve Records’tan çıktı.
http://www.biyografi.info/ adresinden alıntıdır..

Albums
Ancient Heart (1988)
The Sweet Keeper (1990)
Everybody’s Angel (1991)
Eleven Kinds of Loneliness (1992)
Lovers In The City (1995)
The Best Of (1996) - compilation
The Cappuccino Songs (1998)
Sentimental (2005)

Other works

[edit] Music
Vocals for Bronte Brothers debut The Way Through The Woods.
Vocals for Christie Hennessy Lord of Your Eyes.
Harmony vocals for the 1989 self-titled third album by Brendan Croker & the Five O’Clock Shadows.
Cover version of Elvis Presley’s 1957 "Loving You", included in the 1990 tribute album "The Last Temptation of Elvis".
Vocals for the 1990 Mark Isham album Mark Isham; he covers her B-side "I Never Will Know".
Vocals for the 1991 Nanci Griffith album Late Night Grande Hotel.
Musician for the 1997 Moodswings. collaboration Psychedelicatessen and also sang vocals on the song "Redemption Song (Oh Happy Day)".

Film
-Tikaram had a cameo in the 1994 film Erotique, in a segment directed by Monika Treut titled "Taboo Parlor". Tikaram played a woman who walks in on two women making love. The segment also featured songs by her.[2]
Producer of the Jared Katsiane documentary drama Solace, also known as Everyday Is New (similar to a track on her album Sentimental), released 2005.
-Solace
-Every Day İs New

Web Site:
http://www.tanita-tikaram.com/
http://www.tanitatikaram.com/
http://www.tanitatikaram.net/