Su Yücel

1961 yılında Londra’da, Can Yücel ve Güler Yücel’in kızı olarak doğdu. 1974 yılında ortaokul sıralarında yaptığı ve “Tarlada Öğle Yemeği” adını verdiği resim, PTT tarafından düzenlenen Posta Pulu Desen Yarışmasında birincilik ödülünü aldı ve bir milyon adet basıldı. 1979 yıllında girdiği Strasbourg Beaux-Arts akademisinde resim bölümünde öğrenime başladı. Camile Hirtz, Camile Claus ve Sarkis Zabunyan’dan dersler aldı. 1984 yılında Strasbourg’da Gallery Mont Charge’da grup sergisinde yer aldı. Aynı yıl İstanbul’da Galata Sanat Galerisinde ilk kişisel sergisini açtı.

1986 yılında Ürdün’e davet edildi. Altı ay boyunca Ürdün gözlemlerini yansıttığı resimleri Amman’da Petra Bank Gallery’de sergiledi. 1987 yılında Ümit Elçi’nin yönettiği “Bir Avuç Gökyüzü” ve 1988’de Süreyya Duru’nun yönettiği “Ada” filmlerinde sanat yönetmenliği yaptı. Kanada’da bulunduğu 1991 yılında Vancouver Fine Art Gallery’de kişisel sergisi ile biriktirdiklerini sergiledi. 1997’de Can Yücel, Reyent Bölükbaşı ve Ali Peret ile “Şiir, Resim ve Jazz” buluşmasını gerçekleştirdi. 2000 yılında Genco Erkal’ın yönettiği “Can Oyunu” ile Sanat Kurumu tarafından “En İyi Sahne Tasarımı” ödülünü aldı. Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı.

2002 yılında Barış İçin Kadın Girişimi (WINPEACE) çerçevesinde İzmir-Karaburun ve Lesbos’lu kadınlarla ve KAMER Vakfı ile Güneydoğu’daki kadınlarla resim atölyeleri gerçekleştirdi. Bu çalışmalardan ortaya çıkan eserler Lesbos, Karaburun, Atina, Rodos, Diyarbar ve İstanbul’da sergilendi. Egeli ve Güneydoğulu kadınlar ile yürüttüğü projelerin izleri 2004 yılında gerçekleştirdiği “Tılsım” adlı sergide görünür oldu. 2006 yılında Antalya Barut Oteli lobisinde kalıcı olarak sergilenmek üzere “Akdeniz” serisini gerçekleştirdi. 2009 yılında Augsburg Devlet Opera ve Balesi’nde Alman yönetmen Karl Kneidl’ın sahneye koyduğu Fidelio operasında asistanlık yaptı.

Aynı sene Viyana’da Daskunst im Augenblick’de kişisel sergisini açtı. 2010 yılında Tarlabaşı Toplum Merkezinin daveti üzerine Tarlabaşılı kadınlarla atölye çalışmaları gerçekleştirdi ve buradaki çalışmaları Tarlabaşı'nda sergiledi. 2011 yılında İstanbul ve İzmir’de kişisel sergiler açtı. Son olarak 2013 yılında ODTÜ Takdir Ödülü'ne layık görüldü. Hâlen İz TV için Türkiye’nin değişik bölgelerini kapsayan sanat temalı bir dizi belgesel hazırlamaktadır.