Steve Martin

Steve Martin


ABD’li komedyen, yazar, yapımcı, aktör ve müzisyen Steve Martin 14 Ağustos 1945 tarihinde Teksas’da doğdu. Gençliğinde Disneyland’da çalışarak sihir, hokkabazlık ve balonla hayvan yapma gibi yetenekler edindi, ufak müzikaller sahneledi.

Kaliforniya Üniversitesi’nde felsefe okuyan Martin bir dönem akademik kariyer düşündü. Fakat 1967 yılında UCLA’ya geçtikten sonrası tekrar tiyatroya döndü. 1967 yılında “The Smothers Brothers Comedy Hour” serisi için yazarlık yaptı. Yetmişli yıllarda komedyen olarak Johnny Carson’ın şovlarında yer aldı. Ardından ilk komedi albümü “Let’s Get Small”ı ve ikinci albümü “A Wild and Crazy Guy”ı çıkardı.

1977 yılında ilk filmi “The Absent-Minded Waiter” çekildi. Yedi dakikalık olan ve senaryosu da Martin’e ait olan bu film En İyi Kısa Film dalında “Akademi Ödülü”ne aday gösterildi. 1979 yılında ilk uzun metrajlı filmi “The Jerk” yayınlandı, bu Steve Martin’in ilk başrolüydü.

1980 yılında “Pennies From Heaven” filminde rol alan Steve, 1982 yılında “Dead Men Don’t Wear Plaid” filminde oynadı. Ardından “The Lonely Guy”, “The Man with Two Brains”, “All of Me”, “Three Amigos”, “Little Shop of Horrors” ve “Dirty Rotten Scoundrels” gibi filmlerde rol aldı. 1999 yılında tekrar bir senaryo yazdı ve filmde (“Bowfinger”) Eddie Murphy’yle birlikte oynadı.