Steve Jobs


Apple Computer’in kurucu ortağı, icra kurulu başkanı (CEO) ve genel müdürü Steven Paul Jobs 24 Şubat 1955 tarihinde doğdu. Bilgisayar sanayisinin önderlerindendir. Pixar Animasyon Stüdyoları’nın eski icra kurulu başkanıdır (CEO).

1970’lerin sonunda, diğer kurucu ortak Steve Wozniak’la birlikte, ticari başarı sağlayan ilk kişisel bilgisayarlardan birini yaratmışlardır. Jobs, 1980’lerin başında, Fare (Mouse) ile kullanılan GUI (Graphical User Interface - Grafik Kullanıcı Arayüzü)’in ticari potansiyelini farkedenlerin arasında yer alır.

1985 yılında Jobs, Apple’dan istifa ederek, yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen NeXT bilgisayar şirketini kurdu.

1997 yılında Apple Computer şirketinin NeXT’i satın almasıyla Jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü. O zamandan beri icra kurulu başkanı (CEO) olarak çalışmaktadır.

Fortune Magazine 2007 yılında Steve Jobs’u “En Güçlü İşadamı” olarak göstermiştir. Jobs, Lucasfilm şirketinin bilgisayar grafiği bölümü olan Pixar Animasyon Stüdyoları’nı da 1986 yılında satın aldı. 2006 yılında Walt Disney Şirketi tarafından satın alınıncaya kadar şirketin CEO’su ve en büyük hissedarıydı. Jobs halen Walt Disney Şirketi’nin en büyük hissedarı ve yönetim kurulu üyesidir.