Spice Girls

Spice Girls (Baharat Kızlar) (1994-2000, 2007-2008) tüm zamanların en çok satan kız grubudur. İngiltere`de ortaya çıkmış, kısa bir süre içinde tüm dünyada tanınan bir grup haline gelmiştir. 1996 - 1998 arası ortalığı salladıkları dönem olmuştur. Grup dünya çapında 55 milyon albüm,20 milyon single satmış,75 milyon dolar hasılat yapan bir sinema filmine imza atmış,MTV ve Brit Awards başta olmak üzere onlarca prestijli ödül kazanmış,sayısız reklam filmi çekmiştir.Herbiri klasik olmuş pop şarkılarıyla bir döneme damgasını vurmuş Baharat Kızlar,1998’de Geri Halliwell’in ayrılmasıyla sarsılmış,2000 yılında da dağılmıştır.Ama 2007’de hayranlarına teşekkür ve veda etmek için orijinal kadrosuyla yeniden birleşmişlerdir. 28 Haziran 2007’de yaptıkları basın toplantısında, yeni bir dünya turnesi için biraraya geleceklerini açıklamışlar, 1 Ekim’de satışa sunulan Londra konser biletleri 38 saniyede tükenince, grup dünya turnesindeki konserlerin sayısını 47’ye yükseltmişlerdir.Kasım 2007’de Greatest Hits albümlerinin sonrasında çıkardıkları Headlines (Friendship Never Ends) singleının tüm gelirini kimsesiz çocuklar vakfına bağışlamışlardır.

Grubun ortaya çıkışı; 1994 yılında bir İngiliz gazetesine verilen bir ilan sonucu başvuran yüzlerce genç kız arasından seçilen Geri Halliwell, Melanie Brown, Emma Bunton, Victoria Adams ve Melanie Chisholm’un hizmet ettiği "ortak hedef" çerçevesinde alışılmışın dışında bir şekilde gerçekleşti.

Üyeleri
Emma Bunton
21 Ocak 1976, Takma Adı: Baby Spice (Bebek Baharat) Gruba en son katılan ve en genç üye Emma, özellikle çocukların favori Spice’ıydı. Çocukken aldığı eğitimi sayesindeki danstaki becerisi ve kadife sesiyle Spice Girls şarkılarına renk katan önemli bir eleman oldu. Grup dağıldıktan sonra "A Girl Like Me" (2001),"Free Me" (2004) ve "Life In Mono" (2006) adlı 3 solo albüm çıkardı,fakat aksine solo kariyeri gruptaki başarısı gibi ses getirmedi. Ağustos 2007’de nişanlısı Jade Jones’dan, Beau adında bir erkek çocuğu dünyaya getirdi.

Geri Halliwell
6 Ağustos 1972, Takma Adı: Ginger Spice (Kızıl Baharat) Baharat Kızlar’ın gerçek "baharat"ı Geri,kızlar arasındaki en büyük ve en tecrübeli üye. Kızıl-sarı saçları ve Madonna ve Wonder Woman karışımı ilginç kostümleriyle gruptaki en ilgi çeken Spice’dı. Seksi sesiyle söylediği her şarkıyı "baharatlayan" Geri, 31 Mayıs 1998’de Spice Girls’den ayrıldı. "Schizophonic" (1999), "Scream If You Wanna Go Faster" (2001), adlı 2 başarılı albüm çıkardı. 2005 te ise "Passion" adında 3. albümünü cıkardı ama bu albümde cok fazla başarı sağlayamadı. Mayıs 2006’da, Traffic filminin senaristi Sasha Gervasi’den Bluebell Madonna adlı bir kız çocuk dünyaya getirdi. 2007/2008 turnesi için Spice Girls’ün biraraya gelmesindeki en büyük etken olduğu söylenen Geri, ayrıca 2008’de "Ugenia Lavender" isimli çocuk kitapları serisi çıkarttı.Beklenenin çok üstünde ilgi gören Ugenia Lavender’ın beyazperdeye aktarılacağı söylentilerini,serinin resmi sitesinde yaptığı açıklamada Hollywood senaristlerinin Ugenia ile yakından ilgilendiklerini söyleyerek yanıtladı.

Melanie Brown:
29 Mayıs 1975, Takma Adı: Scary Spice (Korkunç Baharat) Grubun siyahi elemanı Mel B, baharatlar arasındaki en vahşi görünendi. Leopar desenli giysileri, kabarık saçları ve platform ayakkabılarıyla 1990’larda 1970’ler modasını geri getirmişti. En iyi dans eden Spice’tı. grup dağılmadan 1998 yılında Missy Elliot ile düet yaptığı "I want you back" isimli single ile İngiltere de 1 numaraya oturmuştur. Spice Girls’den sonra "Hot" (2000) ve "L.A.State Of Mind" (2005) adlı 2 albüm çıkardı.Ancak bu albümlerde çok fazla ses getirmedi 1999’da Spice Girls dansçısı Jimmy Gulzar’dan Phoenix Chi, 2007’de ünlü oyuncu Eddie Murphy’den Angel Iris isminde iki kız çocuğu dünyaya getirdi. Haziran 2007’de Stephen Belafonte ile dünya evine girdi.2008 Kainat Güzellik Yarışması’nda sunuculuk yapan Melanie, yıl sonunda merakla beklenen 3.albümünü 2008 sonunda piyasaya sürülmesi beklenirken hala sürülmemiştir.

Melanie Chisholm:
12 Ocak 1974, Takma Adı: Sporty Spice (Sportif Baharat) Kaslı ve enerjik Spice, Melanie C, başlarda en sessiz, sakin baharat kızdı. Hiç kuşkusuz kızlar arasında en iyi sese sahip olan da Mel C’nin ta kendisiydi. Grubun ara verdiği sırada yaptığı "Northern Star" (1999) albümünün başarısının ardından "Reason" (2002) ve "Beautiful Intentions" (2005) ve "This Time" (2007) adlı başarılı albümler çıkardı.Albümler Spice Girls gibi büyük sükse yapamasa da kendisi solo kariyerini en uzun süre devam ettiren, en iyi başarı sağlayan baharattır.

Victoria Adams/Beckham:
17 Nisan 1974, Takma Adı: Posh Spice (Havalı Baharat) Spice Girl’lerin en şık ve havalısı Victoria, vokal kabiliyeti en az olan baharattı ama tüm Spice kızları gibi başarılı bir dansçıydı. 1997’de nişanlandığı David Beckham ile 1999’da evlendi ve çift günümüzün en ünlü çifti haline geldi. "Victoria Beckham" (2001) adını taşıyan bir solo albüm ve "This Groove/Let Your Head Go" adlı bir single çıkardı. "That Extra Half an Inch: Hair, Heels and Everything In Between" adlı bir kitap yazdı.Fakat o da solo kariyerinde istenilen başarıyı yakalayamayınca moda dünyasına yöneldi ve magazin basının vazgeçilmez ismi haline geldi. "Rock and Republic" moda markasını kurdu. Bir moda ikonu olarak kaldı. Brooklyn, Romeo ve Cruz adlı 3 çocuğu vardır.

Londra’da kendilerine tutulan bir evde yaşayıp, besteler yapmaya çalışan bu "şanslı" 5 genç kız, onlara sonsuz bir inançla bağlı olan menajerleri Simon Fuller’ın desteğiyle Virgin Records ile anlaşma imzaladı ve dans dersleri, şan dersleri, imaj derken, tam anlamıyla "bir gecede yıldız" oldular.

1996 yazında piyasaya sürüldüğü gibi patlayan "Wannabe" 45’liği, birbirlerinden hem görünüş hem de tavır olarak farklı oldukları için kendilerine taktıkları Spice Girls ismini İngiltere listesinde 7 hafta zirveye kazıdığında eleştirmenler tarafından pek ciddiye alınmamıştı. Grubun bu beklenmedik başarısını hitap ettikleri kitlenin yaş ortalamasının oldukça küçük olmasına bağlanmıştı,ta ki Kraliçe Elizabeth bile bir Spice Girls hayranı olduğunu itiraf edene kadar. Baharat Kızlar’ın şöhreti dalga dalga tüm dünyaya yayılırken, ilk çıktıklarında onlara eleştiriler yağdıranlar susarak onların bir açığını yakalamayı beklediler."Wannabe" 37 ülkede listebaşı oldu ve 1996’nın adeta marşı haline geldi.

Topluluğun zirve keyfi yaşayan "Say You’ll Be There","2 Become 1" gibi günümüzde pop klasiği olarak nitelendirilen çalışmaları içinde barındıran ilk albümleri "Spice" 90’ların en çok 1 numarada kalan albümü unvanına sahip, 25 milyon satmış bir çalışma olunca haliyle kimse "one hit wonder" diyemedi bu kızlar için.

Esas bombanın, her İngiliz için "rüya" olan Amerikan müzik piyasası üzerinde yarattığı, benzerine yalnızca The Beatles zamanında yaşanmış başarılar zinciri olduğunu da unutmamak gerekir. "Wannabe"nin Billboard Hot 100’e 11 numaradan girerek -ki bu tüm zamanların İngiliz debut single rekoru- hemen listebaşına yerleşmesi ve aynı anda albümün patlaması grubun çokça kez "Beatles’ın tahtının sahibi" olarak anılmasına neden oldu. "Spice" albümünün Atlantik’in iki tarafında da 1 numara olması beraberinde kızlara star unvanını da getirdi. Onlar İngiltere’nin müzik arenasındaki gururlarıydılar.

İnsanlar bu 5 çılgın kız hakkında her şeyi merak ediyorlardı. Çok kısa bir sürede kırılmadık rekor bırakmayan Spice Girls tv programlarının, gazete ve dergilerin vazgeçilmez konu mankenleri oldu. Özel hayatları didik didik edilen kızlar,dünyanın ünlü ve zengin erkekleriyle de anılıyorlardı. Dönemin bir başka başarılı popçusu Kavana, grubun "sportif" kızı Mel C ile,r&b şarkıcısı Jade "bebek" baharat Emma ile birlikte magazin gündemini süsledi. Geri ise şüphesiz spicelar arasında en çapkın olanıydı. Grubun beyni olarak bilinen ve üyeler arasında yaşça en büyük olan Geri giysileri, şovları ve aşklarıyla kızlar arasında en çok dikkat çeken isimdi.

Attıkları her adım olay olan Spice Girls’ün 2.albümleri "Spice World" 97’nin en çok satan albümlerinden biri oldu. Çektikleri "Spice World: The Movie" adlı filmle Cannes film festivaline katıldılar. Ve gişe rekorları kırdılar.

Özellikle "Spice World" döneminde, albümün ve filmin adına yakışır bir şekilde "pazarlama harikası"na dönüşen grubun yan sektörleri oluştu ve hayranların büyük ilgisini çeken oyuncak bebekleri, t-shirtleri,çantaları, şekerleri, deodorantları vs. Spice Girls fenomeninin yansıdığı eşyalardan sadece birkaçı...

Bu sırada başlattıkları görkemli dünya turnesi, Spice Girls’ün dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca hayranına seslenmesini sağladı. 100’ün üzerinde konser içeren turne, İstanbul’da başlamıştı.

Grup, öyle bir fenomen yarattı ki, Spice Girls’ün başarısını ağızlarının suları akarak izleyen paragöz plak şirketi sahipleri, girl band formatında yeni kızları müzik arenasına sürdü. Spice Girls için "fabrikasyon" tanımlamasını kullanan All Saints kızları "Never Ever" 45’liğiyle listelerde kendini gösterirken, manken fizikli Close II You, İrlanda’nın şirin köy kızları B*Witched, orijinallik yoksunu No Angels ve Popsie gibi gruplar, Spice’ların takipçisi oldular. Tabi ki hiçbir girl band, Spice Girls’ün tahtını ele geçiremedi.

Geri Halliwell, Mayıs ayında Spice Girls’den ayrıldı. Geri’nin ayrılması, her birinin tek başına anılmasına yol açtı. Victoria’nın David Beckham’la olan ilişkisi, Melanie B’nin hamileliği derken grup ’98 sonunda bitirdiği Amerika turnesinin ardından müziğe ara verdi.

1999’dan beri Spice Girls elemanları solo çalışmalarıyla ayakta kaldı. Geri’nin "If Only" adlı kitabı 500.000 satışla ’99’un Avrupa genelinde en çok satan otobiyografisi oldu. Spice Girls’ün müzik yaşamına da ışık tutan kitapta anlatılanlar grupla Geri’nin arasını bir kez daha açmış oldu. Ayrıca Halliwell "Schizophonic" adını taşıyan solo albümünü piyasaya sürdü. "Schizophonic", grubu terk ettiği günden beri dünyanın en çok konuşulan kadını olan Geri’nin yalnızca magazin yönüyle değil,şarkılarıyla da varolabileceğini gösterdi. Melanie C ise ilk solo albümünden çıkardığı "Never Be The Same Again" ve "I Turn To You" hitleriyle listelerde kendine yer buldu.Victoria otobiyografisi "Learning To Fly" ile bestseller olurken, Emma "What Took You So Long",Mel B ise "I Want You Back" ile İngiltere’de 1 numaraya yükseldi.

2000’de Halliwell dışındaki üyeler bir araya gelerek "Forever" adını verdikleri 3.albümlerini çıkardılar. Bu kez, önceki albümlerdeki pop soundunu, r&b’ye geçiş yaparak yıkan Spice Girls, büyük bir risk almış oldu. "Holler/Let Love Lead The Way" double single’ı 1 numaraya oturdu. Albüm, 5.000.000 sattı."Dünyanın en büyük grubu" olarak tanımlayan Baharat Kızlar, aynı yıl, Brit Awards’ın kendilerine verdiği, efsanelere layık görülen "Hayat Boyu Başarı" ödülü, Spice Girls’ün müzikal sürecini tamamladığına işaret ediyordu. Grup üyeleri Şubat 2001’de yollarını ayırsa da,hiçbir zaman dağıldıklarını resmi olarak açıklamadı.

Grup dağıldıktan 2 sene sonra Victoria Beckham ın grubu yeniden bir araya getireceğini idda etsede, yıllarca 5 Baharat Kız’ı birlikte görmek isteyen hayranların rüyaları,ancak 28 Haziran 2007’de gerçek oldu. Spice Girls’ün uzun süredir planlanan geri dönüşü için tek engel olarak gösterilen Mel C, en sonunda Emma, Geri, Victoria ve Mel B ile yeniden bir araya gelmeyi kabul etti. Londra 02 Venue’da basın toplantısı yapmak için 9 yıl sonra ilk kez bir araya gelen Geri Halliwell, Melanie Brown, Victoria Beckham, Melanie Chisholm ve Emma Bunton, Aralık 2007’de başlayacak yeni turneleri hakkında bilgi verdi. Los Angeles’tan Köln’e, Arjantin’den Cape Town’a 11 ülkeyi ve 6 kıtayı kapsayacak olan turne, Noel’de piyasaya sürülecek "The Greatest Hits" toplama albümü ve grubun perde arkasını anlatacak belgesel filmle desteklenecek. Aralarındaki kimyanın 10 yıl öncesinden farksız olduğu gözlenen Baharat Kızlar, 2005 yılında geri dönen Take That grubuyla kıyaslanmak istemediklerini, sadece hayranlarına teşekkür etmek için bir turne hazırladıklarını belirttiler. Geri dönüş turnesi için 1 günde 1 milyondan fazla insanın bilet başvurusunda bulundu. Tur biletleri 38 saniyede satılarak bitti. Böylece Spice Girls bir kez daha Guiness Rekorlar kitabına girdi.

Başlangıçta sadece 11 konser içereceğini açıkladıkları Return Of The Spice Girls turnesi,öyle büyük ilgi gördü ki kızlar çareyi konser sayısını 47’ye çıkarmakta buldu.Amerika ve İngiltere konserlerini arttıran kızlar,Çin,Arjantin ve Cape Town konserlerini yoğun programları nedeniyle iptal etmek zorunda kaldılar.Turnenin bitmesiyle yeniden yollarını ayıran Spice Girls üyeleri,haklarında çıkan "kavgalılar,geçinemiyorlar" söylentilerine web sitelerinden yayınladıkları bu mesajla cevap verdi: "Evet zaman doldu, yolun sonuna geldik. Hüzün ve sevinç birarada. Ne kadar da mesafe kat ettik. Tekrar bir araya gelmemizin böylesine muhteşem bir şey olabileceğini kim tahmin edebilirdi ki? Bizim küçük hayalimiz nasıl da büyüdü, inanılmaz bir rüyaya dönüştü. Bu bizim hayallerimizin gerçek olmasının bir ispatı.

10 yıl sonra tekrar başladık ve eski sevenlerimize yenileride ekledik. 47 şov boyunca bizlere verdiğiniz ilham ve motivasyon için çok teşekkür ederiz."