Semih Kaplanoğlu

Semih Kaplanoğlu

1963 yılında İzmir’de doğdu. 1984 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Kariyerine Güzel Sanatlar Saatchi& Saatchi ve Young&Rubicam reklam şirketlerinde reklam yazarı olarak başladı. Süha Arın’ın yönettiği ödüllü "Eski Evler- Eski Ustalar" ve "Mimar Sinan" belgesellerinde kamera asistanı olarak çalıştı.

Show TV ve Inter Star televizyon kanalları için "Şehnaz Tango" dizisinin 52 bölümünü yazıp yönetti. Semih Kaplanoğlu’nun ilk filmi "Herkes Kendi Evinde", aldığı birçok ödülün yanısıra yurtiçi ve yurtdışında uluslararası festivalere katıldı.

İkinci uzun metrajlı filmi "Meleğin Düşüşü" uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler tarafından daha geniş bir ilgiyle karşılandı. Dünya Prömiyeri 55. Berlinale’de yapıldı.

Plastik sanatlar ve sinema üzerine yabancı dillere de çevrilmiş makaleler yazdı. Bu makaleler,Gergedan, Gösteri, Cumhuriyet ve Sanat Dünyamız gibi dergilerde 1987 - 2003 yılları arasında yayınlandı. Aynı zamanda 1990 yılında Erol Akyavaş’ın St. Petersburg Hermitage Müzesi’nde yapılan "Iconoclasts" adlı sergisinin katalog yazılarını yazdı.

1996- 2000 yılları arasında Radikal Gazetesi’nde "Karşılaşmalar" başlıklı köşe yazdı.

1984 MOBAPP Diploma Filmi Yönetmen & Yazar : Semih Kaplanoğlu 16mm/ s&b / 14’ 1993 ASANSÖR Yönetmen & Yazar: Semih Kaplanoğlu 8mm/ Renkli / 11’ 2000 HERKES KENDİ EVİNDE Yönetmen & Yazar: Semih Kaplanoğlu Muzik: Selim Atakan Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan Kurgu: Hakan Akol, Onur Tan Ses: İsmail Karadaş Oyuncular: Erol Keskin, Anna Bielska, Tolga Çevik 35mm/ Renkli / 117’ 2004 MELEĞİN DÜŞÜŞÜ Yönetmen & Yazar: Semih Kaplanoğlu Muzik: Edward Grieg (Heart’s Wounds) Görüntü Yönetmeni: Eyüp Boz Kurgu: Ayhan Ergürsel, Semih Kaplanoğlu, Suzan Hande Güneri Ses: İsmail Karadaş Oyuncular: Tülin Özen, Budak Akalın, Musa Karagöz, Engin Doğan 35mm/ Renkli / 98’ Yapımcı: Semih Kaplanoğlu Yapım Şirketi: Kaplan Film Yapım Ortak Yapımcı: Lilette Botassi / Inkas Film (Greece) En iyi film ‘Yumurta’ Antalya Film Fesitvali’nde ödülleri üç film paylaştı. En iyi film seçilen ’Yumurta’ 6, ‘Mutluluk’ ve ’Yaşamın Kıyısı’nda ise 5’er dalda ödül aldı... Bu yıl 44’ncü düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde `En iyi film’ ödülünü Semih Kaplanoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği `Yumurta’ adlı film kazandı. Yumurta, 300 bin YTL’nin yanısıra, `En iyi senaryo’ ödülü ile birlikte 320 bin YTL’nin de sahibi oldu. Özgün ad: Yumurta Yönetmen: Semih Kaplanoğlu Yapımcı: Semih Kaplanoğlu Senaryo yazarı: Semih Kaplanoğlu Oyuncular: Nejat İşler, Saadet Işıl Aksoy, Ufuk Bayraktar, Gülçin Santırcıoğlu Görüntü yönetmeni: Özgür Eken Kurgu: Ayhan Ergürsel Yapım yılı, ülkesi: 2007 Türkiye Yapım şirketi: Kaplan Film Dağıtım şirketi: Kenda Süre: 97 dk. Dil: Türkçe Cins: Sinema filmi Tür: Kurmaca Renk: Renkli Gösterim tarihi: 9 Kasım 2007