Selma Ergeç

Selma Ergeç

1 Kasım 1978’de Almanya’nın Hamm kentinde doğdu. Babası Türk bir doktor, annesi Alman bir hemşiredir. Yurt dışında Tıp Fakültesinde öğrenim görürken üçüncü yılında staj için Türkiye’ye geldi. Okuluna altı ay kadar ara vermeyi düşünürken eroin bağımlısı bir genç kızı oynamak için oyuncu arandığını gördü. Böylece Ergeç, fakülteden tamamen ayrılıp oyunculuk kariyerine ilk adımını attı.

2000’li yılların başında Best Model of Turkey yarışmasına katıldı. Burada elde ettiği dereceyle Ergeç, tescilli bir model olduğunu kanıtladı.

2003 yılında Emre Altuğ’un Sıcak adlı albümünde yer alan “Gidecek Yerim mi Var?” şarkısının video klibinde oynadı. Dizilerdeki oyunculuk deneyimine “Böyle mi Olacaktı?” dizisi ile başladı. Janset ve Günay Karacaoğlu gibi isimlerle birlikte rol aldığı “Yarım Elma” dizisi; ardından “Şöhret”, “Körfez Ateşi” ve “Hırçın Kız” dizileriyle adını sık sık duyurdu. “Asi” dizisinde “Defne” adlı karaktere hayat verdi ve bu dizi, Ergeç’in geniş bir kitleye ulaşmasında etkili oldu.

“Sis ve Gece” filminde Uğur Polat’la birlikte yer aldı. “Ses” filminde ise Mehmet Günsür’le başroldeydi. Halide Edip Adıvar’ın ünlü bir romanından uyarlanan “Kalp Ağrısı” adlı televizyon dizisinde Azize’yi, “Muhteşem Yüzyıl” adlı dizide ise üç sezon boyunca Hatice Sultan’ı canlandırdı. Ergeç, 2012’de Orlando Bloom ile birlikte Magnum’un reklam filminde boy gösterdi. 2015’ten itibaren ise uzun yıllar QNB Finansbank’ın reklam tanıtımlarında oynadı. “Gönül İşleri”, Vatanım Sensin” ve “Camdaki Kız” rol aldığı diğer yapımlar arasındadır.

26 Eylül 2015 tarihinde Can Öz ile dünyaevine girdi. Çiftin düğünü Ergeç’in Almanya’dayken yaşadığı kasabada yapıldı. 8 Nisan 2016’da Yasmin adını verdikleri kızları dünyaya geldi.

Ergeç, çok iyi seviyede İngilizce, Fransızca ve Almanca konuşmakla beraber biraz da İtalyanca bilmektedir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Selma_Erge%C3%A7