Sabiha Rüştü Bozcalı

Sabiha Rüştü Bozcalı

1904 yılında İstanbul’da doğdu. Handan Hanım ile Amiral Rüştü Paşa'nın kızıdır. Resim eğitimine 5 yaşında ressam ve müze müdürü Ali Sami Boyar’dan dersler alarak başladı. 15 yaşından sonra eğitimine Berlin'de Lovis Corinth'nin atölyesinde devam etti. Almanya'da 5 yıllık bir eğitimden sonra yurda döndü. Resimlerini gören Mısır Hidivi'nin annesi Valide Paşa, onu Mısır'a davet etti. Konuk olduğu Mısır hanedanına birçok portreler ve manzaralar yaptı. Yurda dönünce, içindeki sanat alevini sürdürmemek için bir plan hazırladı ve Paris'e gitti.

Paul Signac'ın atölyesine yerleşti. Önce Berlin'de, sonra Münih'de ve İstanbul 'da gördüğü resim eğitimi, Mısır'daki çalışmaları fırçasını güçlendirdi. Signac ailesinin portresini de yaptı. 3 yıl Paris eğitiminden sonra yurda dönen Sabiha Bozcalı, ilk sergisini Filarmoni Derneği’nde açtı. Kara kalem, pastel, sulu boya, yağlı boyayla çizimlerini yaptı.

1938-1940 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi ve Halk Evleri tarafından düzenlenen Yurt Gezileri programıyla 1939'da Zonguldak'a gönderildi. Burada Kozlu Elektrik Santrali, Skip Tesisatı, Karabük Demir Çelik Fabrikası, Asansör (İncir Harmanı), Asansör Makinası, Sömikok Makinası, Varagel, Sömikök Fabrikası ve Demir Çelik Fabrikası'nı resmetti. Bu programın amacı, modernleşen ve yeni bir kimlik oluşturan Türkiye'nin belirlenen sanatçılar tarafından belgelenmesiydi.

1949 yılında Milliyet gazetesinde illüstratörlük yapmaya başladı, 1953'ten itibaren gazete ressamı olarak ayrıca yine 1953'ten sonra Yeni Sabah, Hergün, Havadis, Cumhuriyet ve Tercüman'da da gazete ressamı olarak çalıştı.

12 Nisan 1998'de, İstanbul'daki evinde vefat etti ve Yeniköy Mezarlığı’na defnedildi.