Roberto Calvi

Roberto Calvi

Roberto Calvi 13 Nisan 1920 ile 17 Haziran 1982 arasında yaşamış, Vatikan’a yakınlığından dolayı basınca "Tanrı’nın Bankacısı" olarak adlandırılan bir İtalyan’dır.

Başkanı olduğu ve İtalya’nın en büyük özel bankalarından olan Banco Ambrosiano’nin 700 milyon ile 1.5 milyar dolar arasında verecekle batmasından sonra İtalya’dan kaçmak zorunda kaldı. Paranın çoğunluğunun Vatikan bankası, Istituto per le Opere Religiose (Dinsel İşler Kurumu - IOR) aracılığıyla hortumlandığı ortaya çıktı.

Daha sonra Haziran 1982’de Londra’da (masonlarca önemli olduğu söylenen) Blackfriars köprüsünün altında asılı olarak bulundu. Roberto Calvi, Licio Gelli’nin gizli mason locası P2 locasının yandaşlarından biriydi. İngiliz polisi çelişen kanıtlara karşın olayı önceleri bir kendini öldürme olayı olarak ele aldı. 1992’deki bir soruşturma ise, Calvi’nin öldürülmüş olduğuna karar verdi.

İngiltere’de bunlar olurken, 1997 Yılında, Roma savcılığı bir Sicilya mafyasının bir üyesi ile bir işadamının Calvi’nin öldürülmesinde suçlu olduklarına karar verdi.

İngiliz polisi, 2003’ün Eylül ayında olayı adam öldürme soruşturması olarak yeniden açtı. Bunun sonucunda 18 Nisan 2005’de, Londra savcılığı mafya ile ilgisi olduğu söylenen dört kişiyi öldürme savıyla suçladı. Bu kişiler; Flavio Carboni, Giuseppe "Pippo" Calo, Ernesto Diotallevi ve Roberto Calvi’nin eski sevgilisi Manuela Kleinzig’dir.

5 Ekim 2005’de Calvi’nin öldürülmesine karışmakla suçlanan beş kişinin yargılanmasına Roma’da başlandı. Yukarıdakilere ek olarak Calvi’nin sürücüsü Silvano Vittor da suçlananlar arasındadır. Roberto Calvi’nin kuşkulu ölümü, 2001 yılında "I banchieri di Dio - Il caso Calvi" adıyla filme çekildikten başka, "Baba" filimin üçüncü bölümünde de kullanıldı.