Redd

Redd, 1996 yılında Berke Hatipoğlu, Doğan Duru, Güneş Duru ve İlke Hatipoğlu tarafından kurulan Türk rock müzik grubudur. Grup 2009 itibariyle dört albüm ve bir DVD yayımladı.

Redd’in müzik yolculuğu 1996 yılı Eylül ayında başladı. Berke Hatipoğlu ve Doğan Duru’nun kurdukları Ten grubuna Güneş Duru ve İlke Hatipoğlu’nun da katılımıyla grup çekirdek kadrosunu tamamlandı. "Ten ve Red" adıyla İstanbul’da çeşitli mekanlarda İngilizce sözlü rock müzik yapmaya başladılar. 2000 yılında çeşitli mekanlarda çalmaya devam ederken bir yandan da beste çalışmaları yapmaya karar verdiler. İlk beste çalışmaları Berke ve Doğan’ın yazdıklarını evde kaydetmesiyle başladı. 2002 yılında, beste çalışmaları devam ederken, İstanbul’daki canlı müzik mekanlarının ve canlı müziğin hızlı bozulması Redd’i bar programlarını askıya almaya itti. Grup 2003 yılında beste ve düzenleme çalışmalarını evden stüdyoya taşıma karar verdi.

2003 yılında işin stüdyoya taşınmasıyla birlikte Redd, sahnede davul da Suat Ayyıldız, bas gitarda Ege Göktuna ile birlikte çalışma fırsatı buldu. Bir yılı geçen sürede onlarca şarkı yazıldı. Bu şarkılar defalarca düzenlenerek tekrar tekrar kaydedildi. Yoğun prova temposunu kiralık stüdyolarla devam ettiremeyeceğini anlayan grup kendi stüdyosunu kurma kararı aldı.

2004’te kendi prova stüdyosunu oluşturan grup, burada altı ay süren oldukça yoğun bir çalışma temposuna girdi. Üretim aşamasında piyasa ortamının yok etmesi muhtemel özgürlüğünden vazgeçmek istemeyen Redd, ilk albümü olan 50/50’yi kendi başına aşamalar halinde kaydetmeye karar verdi. Albümde yardımcı yapımcı olarak Redd’in yanında yer alan Levent Büyük’ün de desteğiyle Redd ilk albümünde de yer alan 50/50, Meleksin Güzel’i kaydetti. "Kirli Suyunda Parıltılar" albümünde yeniden düzenlenerek yer alacak olan "Aşık" yine aynı dönemde Stüdyo 18’de kaydedildi. Bu süre içinde Stardium ile görüşmelere başlayan Redd, ilk stüdyo sürecinin bitmesine yakın bir tarihte Stardium firması ile albüm için anlaştı ve Stardium firmasının ilk sanatçısı oldu. Kayıtlara kaldığı yerden devam eden grup yaklaşık bir ay içinde albümü yayına hazır hale getirdi. Haftalarca liste başı olacak olan "Mutlu Olmak İçin"i provalar sırasında albüm listesinden çıkaran grup, şarkıyı Levent Büyük ve Stardium’un ısrarıyla tekrar gündeme aldı. Albüm kayıtlarından önceki gece, şarkı beş yıl aradan sonra yeniden düzenlendi ve Redd’in çıkış şarkısı olarak seçildi. 2005 Mart ayında çıkan 50/50 isimli albümün çıkış parçası "Mutlu Olmak İçin", birçok radyo ve müzik kanalının listelerinde haftalarca üst sıralarda yer buldu. Daha sonraki klip parçaları "Öperler" ve "Bahçelere Daldık"la kitlesini genişleten grup, albümün çıkması üzerinden yaklaşık sekiz ay geçmişken ikinci albümü için çalışmalara başladı.

İkinci albüm çalışmalarına başlandığı sıralarda Redd, kendilerine uzun süredir sahnede ve albümde eşlik eden Suat Ayyıldız’ın da resmen katılımıyla beş kişi oldu. İlk albümün çıkmasından bir süre sonra Stardium’la yollarını ayıran Redd ikinci albüm için Pasaj Müzik’le anlaştı. Yine yoğun bir prova süreci yaşayan grup 24 Nisan 2006’da "Kirli Suyunda Parıltılar" ismiyle ikinci albümünü yayınladı. "Falan Filan" isimli çıkış parçası altı hafta boyunca Türkiye müzik listelerinde birinci oldu. Aynı tarihlerde MTV Avrupa’daki World Chart’a on numaradan giriş yaptı. İkinci klipleri "Hala Aşk Var Mı"yı 2006 Kasım ayında çıkaran grup, bu şarkıyla da uzun süre liste başı oldu. Grup bu albümün son klibini Dünya isimli parçaya çekti.

Redd, 2005 ve 2006 yılında Türkiye’nin bir çok yerinde konser verdi. 31 Temmuz 2006 yılında Bulutsuzluk Özlemi’nin yirminci yılı için Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenen konserde, grubun 1998 yılında yayınlanan "Yol" albümünde yer alan "Mekanik Fanatik" isimli şarkısını seslendirdi. Bu konserdeki sahne performansı ve farklı müziği ile çok konuşulan grup 2006 yılı Barışarock konserlerinin de en çok dikkat çeken gruplardan biri oldu. Yine bu dönemde Ali Kocatepe’nin şarkılarının yorumlandığı "41 Kere Maşallah" isimli albümünde konuk sanatçı olan Redd bu albümde Ali Kocatepe’nin 1981 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden, Modern Folk Üçlüsü & Ayşegül Aldinç’in seslendirdiği "Dönme Dolap" isimli şarkıyı seslendirdi. Şarkının düzenlemesi de Redd tarafından yapıldı. Bu şarkıda gruba bas gitarda Faruk Korkmaz eşlik etti. Grubun gitaristi Berke Hatipoğlu bu şarkıda ses teknisyeni olarak görev aldı.

20 Temmuz 2007’de İstanbul Ghetto’da unplugged bir konser veren Redd bu konseri "Gecenin Fişi Yok" ismiyle DVD hâline getirdi. Bu konser DVD’sinde gruba bas gitarda Ege Göktuna davulda da Suat Ayyıldız eşlik etti. Bu DVD Türkiye’de akustik olarak yayınlanan ilk DVD olma özelliğine sahiptir. Redd’in askerlik öncesi yaptığı bu konserin yanında yine aynı haftalarda MMA Stüdyoları’nda 25 Temmuz 2007’de "Plastik Çiçekler ve Böcek" albümü kaydedildi. Bir gün gibi kısa bir sürede kaydedilen albümde tüm şarkılar canlı olarak çalındı. Bu albümlerde davulda Berke Özgümüş, bas gitarda ise Ege Göktuna eşlik etti. Gecenin Fişi Yok DVD’si 14 Şubat 2008 yılında, Plastik Çiçekler ve Böcek albümü ise 15 Şubat 2008 yılında yayımlandı. Albüm ve konser kaydı Redd’in askerlik öncesi ruh halini yansıtan önemli bir albüm olarak uzun süre hafızalarda yer etti. Boğaziçi Üniversitesi’nin her yıl düzenlediği Radyo Boğaziçi Müzik ödüllerinde yılın en iyi grubu seçildi. Askerden döndükten sonra grup elemanları önceki dönemlerde kendilerine hem sahnede hem de "Kirli Suyunda Parıltılar" albümünde, "Gecenin Fişi Yok" konser DVD’sinde eşlik eden Suat Ayyıldız ile yollarını ayırdığını açıkladı.

14 Nisan 2009’da Redd’in dördüncü stüdyo albümü olan "21" piyasaya çıktı. Albüm, dört bölümden oluştuğu gibi, 74 dakikalık süresi ile "21" isimli karakterin yaşam öyküsünü sözel ve müzikal bir bütünlük içinde ifade etmektedir. Albüm ayrıca Türk müzik tarihinde yapılmış en farklı konsept albüm olma özelliğini de taşımaktadır. Kayıtları Modern Müzik Akademisi MMA ve Garaj Stüdyoları’nda, mastering’i Londra’da yapılan albüm bir yıllık yoğun bir çalışmanın ürünüdür. Yapımcılığını Redd’in üstlendiği "21", Reddin her yeni albümde kendini yenilediğinin açık bir göstergesi olarak gösterilmektedir.

Albümün tüm aşamaları grubun kendi elinden çıkan yazı, fotoğraf, röportaj ve videolarla oluşturduğu blog sayfasında da yayınlandı. Grup albümün çıkmasıyla beraber bu blog sayfasını resmi sitesine taşıdı. Bu albümde Doğan Duru vokalistliğinin yanı sıra bas gitarı ile dikkat çekti. Redd’in 21 albümünde sözlerin büyük kısmı Doğan Duru tarafından yazılırken, albümde yer alan bestelerde tüm grup elemanları katkı sağlamıştır. 21 Türkiye’de çıkan ender konsept albümlerden biridir.

Bu albümün ilk video klibi Cemil Ağacıklıoğlu tarafından "Don Kişot", isimli parçaya çekildi. Şarkı, Billboard Türkçe Rock Top 20 Listesi’nde dört numaraya yükseldi. Ayrıca şarkı Balkan ülkelerinde de popüler olduğu gibi, Balkanika TV’de yayına girmeyi başardı.[1] Grup 21 albümünün ikinci klibini Temmuz ayında Emir Khalilzadeh yönetmenliğinde "Seni Buldum" isimli şarkıya çekti. Albümün üçüncü klibi ise Ekim ayında yine Emir Khalilzadeh yönetmenliğinde "Her Neyse" parçasına çekilmiştir. 2007 Yılından bu yana Redd’e konserlerde, Plastik Çiçekler ve Böcek "21" albümlerinde eşlik eden Berke Özgümüş askerden döndüğü 2010 Ocak ayında gruba resmen katılmıştır.