Rainer Werner Fassbinder

Rainer Werner Fassbinder

Rainer Werner Fassbinder (31 Mayıs, 1945 – 10 Haziran, 1982) Alman film yönetmeni. Yeni Alman Sineması akımının en önemli temsilcisi kabul edilir. 37 yıllık yaşamında 35 uzun metrajlı filme imza atan Fassbinder, kariyeri boyunca çeşitli festivallerde 20 ödül, 10 da adaylık elde etmiştir.

1946’da doktor bir baba ile çevirmen bir annenin oğlu olarak Bavyera’da doğdu. 16 yaşında okulu bırakan ve homoseksüel olduğunu açıklayan Fassbinder, yönetmenlik yapmadan önce film setinin, hemen hemen tüm bölümlerinde görev yaptı. 1960’ların ortalarında Friedl-Leonhard Stüdyosu’nda tiyatro ve sahne dersleri aldı ve 1967’de Münih’teki Anti-Theater’a katıldı. Tiyatro yılları, Fassbinder’in sinema dilinin gelişmesine büyük katkıda bulundu. 1969’da çektiği ilk uzun metrajlı filmi ’Liebe ist kälter als der Tod’ (Aşk Ölümden Soğuktur), Berlin Film Festivali’nde gösterildiğinde olumlu tepkiler almadı. Aynı yıl çektiği ve bir tiyatro oyunundan uyarladığı Katzelmaher, küçük çaplı bir başarı yakaladı.

Fassbinder’in ilk ses getiren filmi, 1974’teki Angst essen Seele auf ’Ali: Korku ruhu kemirir’ oldu. 28 yaşındaki Alman sinemacıya, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adaylığı ve FIBRESCI Özel Jüri Ödülü’nü getirir. Faslı bir göçmen Ali ile kendisinden 20 yaş büyük Alman Emmi Kurowski’nin evliliği üzerine kurulan filmin hikâyesi, Almanya’daki göçmen ve kimlik sorununa eğilir. Rainer Werner Fassbinder, 1979’da çektiği Die Ehe der Maria Braun (Maria Braun’un Evliliği) ile yine sinema dünyasını sarsan bir yapıt ortaya koyar. Film eleştirmenleri, bu filmi Fassbinder’in başyapıtı olarak değerlendirirken, yönetmenin sadık oyuncusu Hanna Schygulla (23 filmde yönetmenle beraber çalışmıştır), Maria Braun rolüyle Altın Ayı’ya uzanır.

1982 yılında ölümünden kısa bir süre önce çektiği Veronika Voss adlı filmi ise, Berlin’de bu kez en iyi film kategorisinde Fassbinder’e Altın Ayı’yı getirir. Bazı filmlerinde rol alan annesi Lilo Pempeit’in de göründüğü film, yönetmenin kariyerindeki en önemli yapıtlar arasında sayılır. Son filmi Querelle, pornografinin sınırlarını zorlayan gay ve lezbiyen ilişkileri barındırır ve 1982 Venedik Film Festivali ana yarışma bölümünde gösterilir. Film, gösterimde çoğu ülkede 18 yaş sınırı ile gösterime girmiştir.

Rainer Werner Fassbinder, 10 Haziran 1982 günü aşırı dozda kokain ve uyku hapı almış bir şekilde einde ölü bulunur. Masasında Rosa Luksembourg’un yarım senaryosu yer almaktadır. Ölümünden sonra 3 senaryosu daha filme çekilir. Fassbinder’in ölümü, çoğu sinema tarihçisine göre Yeni Alman sineması akımının sonu anlamına gelir.