Queen

Queen, 1970 yılında ’Smile’ grubunun dağılması ile kurulan bir İngiliz rock grubudur. Grup üyeleri Brian May Roger Taylor, Freddie Mercury ve John Deacon’dır. Birçok müzisyenin aksine grubun ilk yıllarında grup üyelerinden Deacon, öğretmenlik; Taylor ve May staj, Freddy Mercury ise tasarım okuyup market işletmekteydiler. 1972 yılında yeni kurulan bir stüdyodaki aletleri test etmeleri istenilen grup, test sırasında ilgi çekince referanslarla 1973 yılında, 1960’ların iki hit şarkısını yeniden yorumladılar. Beğeni ile karşılanan Queen, ‘Keep Yourself Alive’ adını verdikleri 45’liklerinin ardından ’Queen’ albümünü yayınladılar. İngiltere listelerinde olmasa bile Amerika’da iyi bir çıkış elde ettiler. 1974 senesinde yayınladıkları albümleri ile İngiltere’de de başarı sağladılar. Bu albümün öne çıkan parçası ‘Seven Seas of Rhye’ oldu. 1974 yılının sonunda üçüncü stüdyo albümleri ile hem İngiltere hem de Amerika’da başarılarını kanıtladılar. ‘Killer Queen’ şarkıları ile İngiltere’de 3.’lüğe Amerika’da ise 20.’liğe kadar yükseldiler. Queen, bu hızlı yükselişin peşinden ‘Now I’m Here’ adlı 45’liklerini yayınladı. Bohemian Rhapsody’ ile İngiltere listelerinde 9 hafta boyunca birinci kaldılar. Hayran kitlesini her geçen gün arttıran Queen, 1976 yılında ‘A Day at The Races’ albümlerini çıkarttılar ve ‘Somebody to Love’ albümün hit parçası olarak büyük beğeni kazandı. 1977 senesinde ‘News of The World’ adı ile altıncı albümlerini yayınlayan grubun, ‘We Are The Champions’ şarkıları bilinirliklerini oldukça arttırdı.  

 

1978’de ‘Jazz’, 1980’de ‘The Game’ albümlerini piyasaya sürdüler. The Game; ‘Creazy Little Thing Called Love’ ve ‘Another One Bites The Dust’ şarkıları ile Amerika’yı salladı. 1982’de ‘Greatest Hits’ toplama albümlerini çıkaran Queen, bir de ‘Greatest Flix’ adını verdikleri toplama video kliplerini yayınladılar.  

 

1982 yılında gelen ‘Hot Space’ albümleri diğerleri kadar parlak olmadı. Grup üyelerinin solo albüm çıkartma heveslerinin de etkili olması ile Queen, düşüşe geçti. Peşinden Queen sırası ile 1984’de ‘The Works’, 1986’da ‘A Kind of Magic’ yayınlandı.

 

Solo albümlerden dolayı dağılan ve eski başarısını kaybeden grup 1989 senesinde yeniden toparlanarak ‘The Miracle’ adlı albümü piyasaya çıkardılar ve eski başarılarını yeniden kazandılar. Bu arada Freddy Mercury HIV virüsü kaparak kendini evine kapadı ve grup da geriye çekilmiş oldu. Freddy Mercury’nin 1992 senesinde AIDS hastalarına yardım için bir konsere katıldı.

 

Ardından 1995 senesinde Queen grubu son albümleri olan ‘Made in Heaven’ı yayınladı. Böylece, Queen grubu, müzikteki başarıları ile hayranlarından ayrılmış oldu.