Patrice Evra

Patrice Evra

Patrice Evra, Manchester United’da oynayan Fransız bir futbolcu. Genel olarak sol bek oynar ama aynı zamanda sol kanatta da oynayabilir.

Çok küçük yaşlardayken babasının diplomatik görevi sebebiyle Brüksel’e geldi. Les Ulis, Fransa’da büyümüştür. 1984’ten 1998’e kadar burada kalan Evra, 1998’de karşısına çıkan ilk fırsatı değerlendirip Marsala, İtalya’ya gitmiştir. Evra futbola burada başlamış olup, adeta futbola aşık olmuştur. Thierry Henry ile birlikte İtalya’da futbola devam etmiştir. İki futbolcu birbirlerini çocukluk arkadaşı olarak görmektedir. Evra’nın toplamda 23 kardeşi vardır.

Les Ulis’teki her futbola başlamak isteyen genç gibi o da kariyerine Paris St-Germain altyapısında başladı. 1998’de İtalyan Serie C1 takımı Marsala Calcio’ya geçti. Takip eden sezonda Serie B takımı A.C. Monza Brianza 1912’ya geçti. 2000 yılında OGC Nice takımına, oradan da 2002 yılında AS Monaco’ya geçmiştir.

AS Monaco’dayken, Fransa Lig Kupası’nı kazanan ve 2004’te Şampiyonlar Ligi Finali oynayan takımın bir parçasıydı.

1 Temmuz 2006 günü Manchester United ile 5 sene için 15 milyon sterline anlaştı. Nemanja Vidić ile birkaç gün önce sözleşme imzalanmış olmasına rağmen Evra’yı da kadroya dahil etmesi Sir Alex Ferguson’un; Gabriel Heinze’nin sakatlığından sonra yeni bir United savunması kurmak amacında olduğu şeklinde yorumlandı. Manchester ile anlaştıktan sonra Old Trafford’da oynamak için Arsenal ve Liverpool’u reddettiğini açıklamıştır.

"Liverpool ve Arsenal çok büyük kulüpler; ancak Manchester United tamamen ayrı bir hikaye. Inter de beni almak istiyordu ama gönlümde sadece bu forma vardı.".

Manchester United ile oynadığı ilk maç bir Premier Lig maçıydı, bu maçta Manchester City’e 3-1 kaybetmişlerdir. Old Trafford’da oynadığı ilk maçta ise Liverpool’u 1-0 yenmişlerdir. Evra ilk başta İngiliz futboluna alışmakta zorlanmış olsa da 2006-07 sezonunun ortalarına doğru forma girmiş ve ilk 11’in daimi isimlerinden biri olmuştur. 29 Kasım 2006’da Old Trafford’daki bir Premier Ligi maçında Everton’a karşı İngiltere’deki ilk golünü atmıştır.

Evra geçen yaz Phil Neville’in bıraktığı 3 numaralı formayı giymektedir.

Sandra isimli bir eşi vardır. Çiftin 2005 doğumlu Lenny isminde bir oğlu vardır.Manchester united takımın önemli sol bek oyuncusudur.