Özlem Kumrular

Özlem Kumrular

1974 yılında, İstanbul’da doğdu.

Boğaziçi Üniversitesinde İngiliz dili ve edebiyatı lisansı ve yine aynı üniversitede tarih yüksek lisansı yaptı. Avrupa’nın en eski 3. üniversitesi olan Salamanca Üniversitesinde Kanuni ve Şarlken üzerine doktorasını tamamladı.

XVI-XVII. yüzyıl Akdeniz tarihi, Osmanlı-Avrupa ilişkileri, İslam korkusu, Türk korkusu, çağlar boyu yemek tarihi, pikaresk roman ve marjinal sosyal gruplar, kadın sultanlar başta olmak üzere farklı konularda çalıştı. İspanyol ve İtalyan paleografisi ilgi alanlarından idi. Farklı dillerde çok sayıda makale ve kitap bölümü yayımladı. "Türkler ve Deniz" ile "Türk İmgesi" kitaplarının editörlüğünü yaptı.

2005 yılında İspanya’da “roman-çeşitlilik” ödülü aldı. Farklı dillerden 12 kitap çevirisi yaptı. 1999 yılında Bahçeşehir Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2018 yılında profesör ünvanı aldı.

"Kösem Sultan" ve "Haremde Taht Kuranlar-Nurbanu ve Safiye Sultan" gibi tarihi kurgu romanlarla birlikte "Muhteşem Süleyman", "Zaman Treni" ve "Sultanın Mutfağı" gibi eserlere imza attı. 

Haziran 2023 tarihinde, Zürih İsviçre'de geçirdiği trafik kazasının ardından İstanbul'da bir yıldan uzun süre tedavi gördü. 29 Mayıs 2024 tarihinde vefat etti. 

 

Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın gözünden Özlem Kumrular:  "Hazin bir olay, çok yetenekli bir çocuk, çok yetenekli bir tarihçiydi. Kısa zamanda öğrenirdi, bir sürü dil bilir, bunlarla tetkikat yapmıştır. Akdeniz tarihi, muhtelif memleketlerin donanma tarihi, mutfağa varana kadar. Kendince hayat dolu ve farklı biriydi, mutlu yaşamaya çalışırdı, cemiyet ona uyar mıydı o konularda bilemiyorum. Tabi ki bizim için bir kayıp. Yaşasaydı mutlaka değer çok daha iyi anlaşılacaktı."