Özhan Canaydın

Özhan Canaydın


Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı, eski basketbolcu ve iş adamı Özhan Canaydın, 23 Ocak 1943 tarihinde Bursa’da doğdu.

1958 yılında basketbol oynamaya başladı. 1964 yılına kadar aktif olarak basketbol oynadı. 1957 yılında 155 sicil numarası ile Galatasaray’ın en küçük üyesi oldu. Basketbol oynadığı dönemde, 1962 yılında Genç Milli Takım’da Avrupa Gençler Şampiyonası’na iştirak etti. 1963 yılında Türkiye Şampiyonu olan Galatasaray Basketbol Takımındaki 8 kişinin arasındaydı. Galatasaray Yıldız, Genç, A Takımlarda oynadı. Türkiye şampiyonu olan takımlarda yer aldı.

Özhan Canaydın, 1963 yılında, babasının mesleği olan tekstil sektöründe iş hayatına başladı. Kısa bir süre sonra babasından ayrılarak kendi işini kurdu. 1984 yılında İtalyanlarla ortaklığa girerek dokuma, tekstil, örgü, boya ve konfeksiyon alanında yatırımlarda bulundu. Bursa’da Canaydın İlköğretim Okulu ve organize sanayide fabrikası bulunmakta. Biesseci adıyla ismini duyurmuş bu fabrikada Kappa, Nike, Next, Lacoste, Fila, Adidas, Mavi Jeans için ihracata yönelik üretim yapılmaktadır.

Özhan Canaydın, Galatasaray Kulüp Başkanlığı’na adayı olması dolayısıyla tüm işlerini profesyonel yöneticilere devretti. Galatasaray Kulubü’nde de yöneticilik görevlerinde bulunan Canaydın, Ali Tanrıyar, Alp Yalman ve Faruk Süren yönetimlerinde çeşitli görevlerde bulundu.

Özhan Canaydın, 1965 yılında Asuman Canaydın ile evlendi, iki çocuk ve dört torun sahibidir.

Canaydın, 22 Mart 2010 tarihinde vefat etti.