Nur Özkan Erbay

Nur Özkan Erbay

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini, Georgetown Üniversitesinde Siyasal İletişim ve Uluslararası Gazetecilik alanında tamamladı. Gazetecilik hayatına 1998 yılında, Dünya gazetesinde ekonomi muhabiri olarak başladı. Washingtonda bulunan Johns Hopkins Üniversitesinde de ABD Dış Politikası alanında dersler aldı.

2006-2009 yılları arasında T.C. Washington Büyükelçiliğinde araştırma asistanı olarak görev yaptı. 2011-2013 yılları arasında Sabah-A Haber yayın kuruluşlarının Washington muhabirliği görevinde bulundu.

İkinci yüksek lisansını Mesiyanik Hareketlerin Devlet ve Rejim Güvenliğine Tehdidi: Fethullahçı Terör Örgütü Örneği başlıklı tez çalışması ile Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsünün Uluslararası Güvenlik Bölümünde tamamladı. Aynı bölümde doktora eğitimine başladı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim Fakültesinde, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde; yeni medya, diplomasi haberciliği, medya ve etik, habercilik ve haber yazma teknikleri dersleri verdi. Uluslararası ilişkiler, diplomasi, uluslararası güvenlik, sosyal medya ve terör konularında; ulusal ve uluslararası, görsel ve yazılı medyada İngilizce-Türkçe olarak kaleme alınmış çok sayıda haber, röportaj, makale ve analiz yayımladı.

Erbay’ın gerçekleştirdiği uluslararası alandaki özel röportajlar arasında Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, ABD Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Direktörü Zbigniew Brzezinski ve Brent Scowcroft, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, BM Filistin Özel Röportörü Richard Falk, BM Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos, Nobel Barış Ödülü sahibi Tevekkül Karman yer aldı.

Erbay, Mesiyanik Hareketlerin Devlet ve Rejim Güvenliğine Tehdidi: Fethullahçı Terör Örgütü Örneği” adlı tez çalışmasını “Terörün Mesihi, Mesiyanik Hareketlerin Devlet ve Rejim Güvenliğine Tehdidi: Fethullahçı Terör Örgütü” adı altında kitaplaştırdı ve kitabı Elips Kitap’ta yayımlandı.

Kaynak: https://www.elipskitap.com.tr/yazar/nur-ozkan-erbay/

https://www.elipskitap.com.tr/urun/terorun-mesihi-mesiyanik-hareketlerin-devlet-ve-rejim-guvenligine-tehdidi-fethullahci-teror-orgutu/