Nikolay Ostrovski

Nikolay Ostrovski

16 Eylül 1904 tarihinde bugünkü Ukrayna'nın Rovno bölgesinde doğdu. Çocukluk yılları, yoksulluk ve safalet içinde geçti. Birçok farklı işte çalışmak zorunda kaldı. Bir dönem, Kızıl Ordu saflarında yer alarak iç savaşa katıldı. Savaştan yara alarak ayrıldı. Geçinebilmesi için çalışması gerekiyordu ancak giderek kötüleşen sağlığı buna izin vermedi. Ayakta duramayacak vaziyete geldiğinde kendisini yazmaya adadı.

“Ve Çeliğe Su Verildi” adıyla Türkçeye çevrilen romanı, yarattığı karakter ile sanat çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. Romanın başkahramanı Pavel Korçagin, yazarın otobiyografik niteliklerini yansıtmasıyla tanındı. Ostrovski sosyalizm ülküsünü, proleter ahlakı ve çalışma disiplinini Korçagin'de somutlaştırdı. Bu karakter, ortaya konulduğu dönemde Sovyetler Birliği'nde çok popüler oldu ve sosyalist emeğin ve çalışma azminin sembollerinden biri hâline geldi. Tüm sanat çevrelerinin dikkatini çekerek 1956 yılında Pavel Korçagin adıyla sinemaya uyarlandı.

1935 yılında Lenin nişanı ile onurlandırıldı. İç savaşta aldığı yaralar, yıllarca etkisi gösterdi ve sağlığını gitgide bozdu. Yaraları ve hastalıkları nedeniyle 22 Aralık 1936 tarihinde henüz otuz iki yaşındayken vefat etti.

Eserleri

Ve Çeliğe Su Verildi

Fırtına Çocukları

Selam! Yaşam Ateşi

Kaynak: https://www.elipskitap.com.tr/yazar/nikolay-ostrovski/

https://www.elipskitap.com.tr/urun/ve-celige-su-verildi/