Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy


Fransa’nın 6. Cumhurbaşkanı Nicolas Paul Stéphane Sarközy de Nagy-Bocsa 28 Ocak 1955 tarihinde Paris’te doğdu. Babası Pál Sárközy de Nagybocsa, Macardır, annesi ise Fransızdır.

Cours Saint-Louis de Monceau Lisesi’nden 1973 yılında mezun oldu. Ardından Université Paris X Nanterre’de İş Hukuku eğitimi aldı ve 1981 yılında avukat olarak mezun oldu. 1968 yılında politikayla aktif olarak ilgilenmeye başladı ve sağ kanatta yeraldı. Bir dönem Institut d’Etudes Politiques de Paris’e devam etti fakat mezun olmadı.

Yirmi yıl boyunca avukatlık mesleğini sürdüren Sarkozy, politikaya ilgilenmeye devam etti ve kendisine iyi bir çevre edindi. Çocukluğundan beri sempatizanı olduğu Gaullist Party’de çalışmaya başladı ve 1977 yılında Neuilly Şehir Konseyi’ne üye olarak seçildi. Bundan altı yıl sonra 1984’teyse Konsey Başkanı oldu ve üstüste yeniden seçilerek bu görevini 19 yıl boyunca sürdürdü. Nicolas Sarkozy, bir dönem Ile de France Konseyi üyeliği de yaptı.

1993 yılında Bütçeden Sorumlu Bakan olarak hükümete giren Sarkozy, 1995’e kadar bu görevini sürdürdü ve aynı zamanda da dönemin Başbakanı Edouard Balladur’un sözcülüğünü yaptı.

1997 yılında yapılan parlamento seçimlerinde RPR’nin 2. adamı olan Sarkozy, 1999’da parti lideri Philippe Seguin’in istifa etmesiyle Neo-Gaullist partinin başına geçti. Fakat seçimlerde liderliği kaybetti.

2002 yılındaki cumhurbaşkanı seçiminde Chirac, yeniden seçilerek görevine devam etti ve Sarkozy, Başbakan Jean-Pierre Raffarin’in kurduğu kabinede İçişleri Bakanlığı görevine getirildi. 31 Mart 2004’de ise kabinenin yeniden seçilmesiyle Maliye Bakanı görevine geldi. Sarkozy, Alain Juppe’nin istifasının ardından ise Kasım 2004’te yapılan parti içi seçimle, kullanılan oyların %85’ini alarak UMP’nin Başkanı seçildi ve bu nedenle bakanlık görevinden istifa etti. 2 Haziran 2005’de Dominique Villepin’in hükümetinde yeniden İçişleri Bakanlığı görevine gelen Sarkozy, UMP liderliğine de devam etti.

26 Mart 2007’ye kadar İçişleri Bakanı olarak görevini sürdüren Sarkozy, 6 Mayıs 2007’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Sosyalist Parti adayı Segolene Royal’le yarıştı. Nicolas Sarkozy, seçimler sonunda Fransa’nın 6. Cumhurbaşkanı seçildi.
 2 Şubat 2008’de eski italyan manken Carla Bruni ile üçüncü evliliğini yaptı.