Nicholas Peter Stavroulakis (Peter Stavis)

Nicholas Peter Stavroulakis (Peter Stavis)

20 Haziran 1932 tarihinde Fond du Lac, Wisconsin’de doğdu. Ebeveynleri Petros ve Annie göçmenleriydi. 1954 yılında Notre Dame Üniversitesinden Avrupa Edebiyatı ve Felsefe bölümlerinden lisans derecesi ile mezun oldu. İki yıl sonra Michigan Üniversitesi İslami ve Yakın Doğu Çalışmaları Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Daha sonra İngiltere’ye giderek Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulunda David Rice yönetiminde İslami Sanat ve Mimarlık dalında doktora eğitimine başladı. Prof. Dr. Avi Yonah yönetimindeki Kudüs İbrani Üniversitesinde akademik çalışmalarına yeniden başladı ve 1975 yılında Prof. Bezalel Narkiss danışmanlığında “Wadi Kelt’teki Mar Saba Manastırı’nın İkonları” üzerine tezini tamamladı.

 1958’de İngiltere’den ayrılarak, ailesiyle Yunanistan’a gitti. Doxiades Ekoloji Okulu ve Anglo-Amerikan Akademisinde dersler verdi. 

1960 yılında Atina’daki New Forms Gallery’de ve diğerleri Atina, Londra, Paris, Tel Aviv ve Kudüs’te bir dizi tek kişilik gösteri ile ressam ve gravür sanatçısı olarak akademik ve sanat kariyerini sürdürdü. Eserleri, New York Modern Sanat Müzesi, Houston Modern Sanat Müzesi ve dünya genelindeki koleksiyonlarda yer aldı.

1966-1967 yıllarındaki İsrail ziyaretini takiben, 1969 yılında İbranice ismi Daniel Hannan’ı kabul ederek İsrail’e taşındı. Kudüs’te yaşadığı üç yıl boyunca Kudüs Vakfının himayesinde bulunan Santa Maria Allemana’nın kazılarının yöneticiliğini yaptı.

1972’den 1974’e kadar Tel Aviv Üniversitesinde, Bizans Sanat ve Mimarisi dersini verdi. 1974 yılında Atina’ya döndü. 

Atina Kolej Yılı, St John’s Üniversitesi (Minnesota) ve Atina Merkezi de dâhil olmak üzere birtakım Amerikan yurt dışı eğitim programlarında Bizans, İslam ve Osmanlı tarihi ile sanat dersleri verdi. 1970’lerde Nikos, Nouli Vital, Eli Almosnino ve Ida Mordoh ile birlikte Yunanistan Yahudi Müzesi’ni kurdu. 

1977’den 1993’e kadar bu müzenin yöneticiliğini yaptı; müzenin koleksiyonlarını nadir kitaplar ve yayınlar, tekstil, kostümler, mücevherler, yerel ve dinî eserler ile sürekli olarak genişletti. Yunanistan Yahudileri, Selanik: Yahudiler ve Dervişler ve Yunanistan Yahudilerinin Yemek Kitabı isimli kitaplar yazdı.

 Errikos Sevillias’ın Atina’dan Auschwits’e adlı eserini Yunancadan tercüme etti.

Selanik ve Rodos Yahudi müzeleri için danışman olarak görev yaptı. 1994’te İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana harabe hâlde bulunan Etz Hayyim Sinagogu’nu restore etme projesini tasarladı ve icra etti.

2017 yılında öldü.