Nermin Pura

1923’te İstanbul’da doğdu. Erenköy Kız Lisesini bitirdi. Daha sonra Türkiye Emlak Kredi Bankası Genel Müdürlüğünde uzun yıllar çalıştı ve buradan emekli oldu. Burada raportör mesleğini ifa etti. Eşi de kendi gibi ressamdır.

Edebiyatla da ilgilendi ve bu alanda çalışmalar yaptı. Emekli olduktan sonra yazı çalışmalarına yoğunluk verdi resim alanında da çalışmalarını hızlandırdı. Çok sayıda sergi açarak bu alanda tanınan sanatçılardan birisi oldu. Hem resmî koleksiyonlarda hem de özel koleksiyonlarda eseri bulunan yazar yurt içinde 23 adet şahsi sergi açtı. Bu sergiler sanatseverler tarafından ilgi gördü. 1997 yılında UNESCO tarafından Onur Ödülü alarak büyük bir başarıya imza attı. Aynı zamanda Güzel Sanatlar Birliği, Resim Derneği, Sanat Sevenler Derneği ve Ressamlar Derneği’nin üyeleri arasında yer almaktadır.

Peyzaj türüne yönelik çalışmalarında, izlenimci anlayışın payı önemli bir yer tutmaktadır. Sanatçının kompozisyonları duygusal kimliğinin bir uzantısı olarak addedilmektedir. İzlenimci bir bakış açısına sahiptir, eserlerinde sıcak ve canlı renkleri tercih etmektedir.