Nepotianus

Flavius Iulius Popilius Nepotianus Constantinus (ö. 30 Haziran 350), Roma İmparatorluğu’nda kısa bir süre için tahta çıkan Constantin Hanedanı mensubu isyancı. Diğer bir isyancı olan Magnentius’un generali Marcellinus tarafından öldürüldüğü 30 Haziran 350 tarihine kadar yirmi sekiz gün boyunca Roma kentini yönetmiştir.

Nepotianus, imparator Constantine I’in üvey kız kardeşi Eutropia ve Virius Nepotianus’un oğullarıdır. Anne tarafından imparator Constantius Chlorus ve imparotoriçe Flavia Maximiana Theodora’nın torunudur.

Magnentius’un isyanının ardından, Nepotianus kendini imparator ilan etti ve 3 Haziran 350 tarihinde gladyatör grubuyla birlikte Roma kentine girdi. Bir grup başı bozuk Roma vatandaşının direniş denemesinin ardından devrilen Magnentius yanlısı şehir prefekti (Praefectus urbi) Titianus (ya da Anicius, ya da Anicetus...) şehirden kaçtı.

Magnentius hemen dikkatini bu isyana yöneltti ve en güvendiği adamlarından magister officiorum Marcellinus’u Roma’ya gönderdi. Tarihçi Eutropius’a göre, Nepotianus 30 Haziran tarihinde çatışmalar sonucunda öldürüldü, bir mızrağa geçirilen kesik başı şehre getirildi. Takip eden günlerde, annesi Eutropia da Nepotianus’un bir çoğu senatör olan yandaşlarının cezalandırılması sırasında öldürülenlerin arasında yer aldı.