Nathaniel Hawthorne

Nathaniel Hawthorne

4 Temmuz 1804 tarihinde, ABD'nin Massachusetts eyaletine bağlı Salem kentinde doğdu. Babası Nathaniel Hathorne ve annesi Elizabeth Clarke Manning Hathorne'dur.

Soyadının aslı, Hathorne idi. Ancak Nathaniel, içlerinde cadı mahkemeleri yargıcı John Hathorne'un da yer aldığı akrabalarından uzak durmak istedi. John Hathorne'un babası olan Wlliam Hathorne da Quaker mezhebinden bir kadını herkesin önünde kırbaçlanmaya mahkûm eden bir yargıçtı. Nathaniel, tüm bunlardan sıyrılmak amacıyla soyadına bir "w" harfi ekleyerek "Hawthorne" olarak kullanmaya başladı.

Bowdoin College'da eğitim gördü ve 1825 yılında mezun oldu. Geleceğin başkanı Franklin Pierce ve geleceğin şairi Henry Wadsworth Longfellow, buradaki sınıf arkadaşlarıydı.

Üniversite yıllarında yalnızca kompozisyon derslerinde başarılı oldu, yazar olma kararını da bu yıllarda verdi. Mezuniyetinin ardından amatör bir girişim ile ilk romanını yazdı. Fanshawe adını verdiği eser, 1828 yılında Nathaniel'in ismi olmadan yayımlandı. Bu eserin yayımlanma sürecindeki tüm masraflarını da kendisi üstlendi. Bu esnada birkaç kısa öyküsü çeşitli dergilerde yer aldı. The Hollow of the Three Hills ve An Old Womans Tale adlı öyküleri, özgünlüğü ile ön plana çıktı. Roger Malvins Burial ve Roger Malvin’s Burial öyküleri etkileyici yönleri ile okurların dikkatini çekti. 1835'te yayımladığı Young Goodman Brown adlı öykü, o döneme kadar yazılmış olan en büyük cadı öyküsü olarak anıldı.

1837 yılında yayımlamış olduğu öyküler, Twice-Told Tales adı altında derlendi. Yazar, kendi sesini ve tarzını asıl olarak bu öykülerde duyurdu ancak hayalini kurduğu gibi bir gelir elde edemedi.

1842 yılına gelindiğinde öykülerinden bir miktar gelir elde edebilen Hawthorne, o yıl Sophia Peabody ile evlendi. 1842'de Peabody ile evlenmeden önce gümrük dairesinde çalıştı ve bir transandantalist ütopik camiaya katıldı. Çift önce Concord, Massachusetts'teki The Old Manse'a taşınsa da artan borçları nedeniyle daha sonra Salem'e döndü. Ardından The Berkshires'a ve sonra da Concord'daki The Wayside'a taşındı.

Nathaniel Hawthorne, romantizm akımına veya daha spesifik olarak karanlık romantizm akımına ait suçluluk, günah ve kötülüğün insanlığın tabiatında yer alan en doğal özellikler olduğunu öne süren ders verici nitelikte eserler ortaya koydu. New England'dan esinlendi ve sembolizme dair detayları derin psikolojik temalarla birleştirdi.

Devrin iktidarının değişmesi ve işini kaybetmesi nedeniyle Hawthorne, zor zamanlar geçirdi lakin bu süreçte yoğun bir çaba sarf ederek başyapıtı sayılan Kızıl Damga'yı yayımladı.

Yazar, 19 Mayıs 1864 tarihinde öldü. Nathaniel Hawthorne'un ismi ile eserleri, eşi ve üç çocuğu tarafından uzun yıllar yaşatıldı.

 

Kaynak: https://www.britannica.com/biography/Nathaniel-Hawthorne