Matthias Ettrich

Matthias Ettrich

Matthias Ettrich (d. 14 Haziran 1972, Bietingheim, Güney Almanya) 1996’da Usenet’e önererek Qt GUI araçlarını kullanan UNIX için KDE (özgür, sağlam, güzel görünen masaüstü ortamı) projesini kuran bilgisayar mühendisidir. Kullanımı kolay masaüstünü düşüncesini o dönemde kız arkadaşı kullanmakta zorlanıyor diye ortaya atmıştır.

Ettrich ayrıca 1995’de önceleri üniversite dönem projesi olan LyX projesini kurdu ve ona destek verdi. LyX LaTeXe grafiksel bir önyüzdür. LyXin ana hedefinin Linux platformu olmasından beri, Ettrich sonunda kendisinin öncülük ettiği KDE projesi olan grafiksel kullanıcı arayüzünü (GKA) geliştirmek için yeni yollar keşfetmeye başladı.

KDE projesinin şu anki kadar yaygınlaşacağını herhalde kendisi bile tahmin edememiştir. Şu anda bir çok ünlü Linux dağıtımı(Pardus’da içinde) masaüstü ortamı olarak KDE’yi(K Desktop Environment-K Masaüstü Ortamı) kullanıyor.

Ettrich Tübingende Eberhard Carl Üniversitesinde Wilhelm Schickard Bilgisayar Bilimleri Enstitüsünde öğrenim gördü. Şu an Berlin, Almanyada yaşıyor. Trolltechte Qt ve Qtnin yazılım geliştirme takımının sorumluluğuyla birlikte yazılım geliştirme yöneticisi olarak çalışıyor.