Matthew Fox


14 Temmuz 1966 tarihinde doğdu. Wyoming yakınlarındaki Pavillion’da Wind River Lisesi’nden, ardından Kolombiya Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden 1988 yılında mezun oldu.

Modelliğe başlayan Fox, Atlantik Tiyatro Ekibi (Atlantic Theatre Company) ile birlikte oyunculuk yapmaya başladı ve ardından New York’taki Film ve Televizyon Okulu’na (School for Film and Television) devam etti.

25 yaşında ilk oyunculuk sınavını “Wings” dizisinin bir bölümünde veren Matthew Fox, aynı sene kısa süren dizi “Freshman Dorm”da başrolda oynadı. 1993 yılında “My Boyfriend’s Back” ile ilk kez daha büyük bir yapımda yer buldu. 1994’de “Party Five” adlı dizide anne ve babasını araba kazasında kaybetmiş beş kardeşten birini (Charlie Salinger) canlandırdı. Fox, altı sezon sonra “Party Five” dizisinin sona ermesiyle bu kez “The Haunted” adlı dizide oynamaya başladı.

2004 yılında “Lost” adlı dizide “Dr. Jack Shephard”ı canlandırmaya başladı. 2005 yılında “Lost”daki rolüyle Golden Globe’a aday gösterildi, aynı sene Satellite Award ve 2006 yılında da Televizyon Oyuncuları Derneği Ödülü’nü (Screen Actors Guild Award) kazandı.

Matthew Fox, Margherita Ronchi ile evlidir ve iki çocuk babasıdır.