Madonna


Amerikalı sanatçı Madonna Louise Veronica Ciccone, 16 Ağustos 1958 tarihinde Michigan’da doğdu. Okul yılları boyunca piyano ve bale eğitimi aldı. Michigan Üniversitesi’nde dans eğitimi almaya başladı, iki sene devam ettikten sonra ayrıldı ve New York’a gitmeye karar verdi. Bir süre düşük ücretli işlerde çalıştı. Alvin Ailey ile Martha Graham’ın dans grubuna katılarak bir çok dans gösterisinde isimsiz bir yüz olarak dans etti.

Seksenli yılarla birlikte ilgisi danstan müziğe kaydı, kısa süreli kasetlerle şarkı denemelerinde bulunan ünlü sanatçı, bir taraftan gitar ve piyano dersleri alırken diğer taraftan da şarkı sözleri yazmaya başladı. Yerel dans kulüplerinde şarkı söylledi. 1982 yılında DJ Mark Kamins’in desteğiyle "Everybody" isimli bir demo-single çıkardı.

New York’un gece kulüplerindeki sahne gösterimleriyle müzik çevrelerinin dikkatini çekti ve ilk single’ı "Holiday"i piyasaya sürdü. Ardından 1984 yılında Warner Bros’un altında "Like a Virgin" albümünü çıkardı.

1985 yılında sinemaya da yönelen şarkıcı, ilk olarak "Vision Quest" ve "Desperately Seeking Susan" adlı filmlerde oynadı. Ertesi yıl David Rabe’in "Goose and Tom-Tom" adlı bir tiyatro yapımında Sean Penn ile birlikte rol aldı.

1989 yılında "Like a Prayer" albümünün çıkardı. 1991 yılında "Truth and Dare" adlı bir belgeselde oynadıktan sonra "Sex" adlı bir kitap çıkardı. Ertesi yıl da "Erotica" albümünü tamamladı.

1987 yılında "Who’s That Girl?" (Kim Bu Kız?) ve 1993 yılında "Body of Evidence" (Kanıt Vücutlar) adlı filmlerin müziklerine imza attı. 1996 yapımı Amerikan filmi "Evita" da Arjantin’in efsanevi ismi Evita’yı canlandıran Madonna, “En İyi Kadın Oyuncu (müzikal)” dalında Altın Küre’nin sahibi oldu.

Rupert Everett ile birlikte rol aldığı "The Next Best Thing" (Tatlı Sürpriz) adlı filmde Abbie adlı bir yoga hocasını canlandırdı.

2000 yılında iki ödül kazandı; en kötülere verilen Razzie Ödüllerinde "Yılın En Kötü Kadın Oyuncusu" seçilen Madonna, aynı zamanda İngiliz Cosmopolitan dergisinin seçtiği "Dünyanın En Çok İmrenilen 100 Kadını" listesinde bir numara oldu.

Son olarak Kod Adı Kılıç Balığı filminde rol alan Madonna, 1984 yılında MTV “Best New Artist”, 1985 yılında American Music Awards “Favorite Pop/Rock Female Artist”, 1986 yılında MTV “Video Vanguard”, 1987 yılında MTV “Best Female Video”, 1989 yılında International Music Awards “Best Female Singer”, 1991 yılında Grammy Awards “Best Longform Music Video”, 1992 yılında Rockbjörnen (Sweden) “Best International Artist”, 1995 yılında MTV “Best Female Video”, 1996 yılında Echo (Germany) “Best Selling Female Artist”, 1997 yılında Golden Globe “Best Actress - Musical or Comedy”, 1998 yılında MTV Europe “Best Female”, 1999 yılında Grammy Awards “Best Short Form Video”, 2000 yılında MTV Europe “Best Female” ve 2001 yılında Brit Awards “Best International Female Artist” ödüllerini almıştır.