Louisa May Alcott

Louisa May Alcott

29 Kasım 1832 tarihinde, Philadelphia kentinin Germantown banliyösünde doğdu. Babası, devrinde tanınmış bir deneyüstücülük (transandantalist) düşünürü olan Amos Bronson Alcott ve annesi, Abigail May Alcott'tur. Bir abla ve iki küçük kız kardeşe sahiptir.

Louisa doğduktan sonra babası Amos Bronson Alcott, Boston'da kendi eğitim kurumunu kurdu. Birçok ünlü düşünürü bir araya getiren Transcendental Club'a dâhil oldu. Lousia burada hem babasından hem de onun, alanlarında ünlü olan arkadaşlarından dersler aldı. Çocukluk yıllarında babasının transandantal felsefesinden ve idealizmden etkilendi. Bu etkiler ve çocukluk deneyimlerinin birçoğu, yaşamının ilerleyen döneminde yazacağı Küçük Kadınlar adlı eserinde açıkça gözlemlendi.

Gençlik yıllarında kadın hakları ve köleliğin kaldırılması hususlarında verilen mücadelelerin içinde yer aldı. Aile bütçesine katkıda bulunabilmek adına hemşirelik, öğretmenlik, temizlikçilik ve dadılık gibi çeşitli işler yaptı. Tüm bunların yanı sıra yazarlık denemeleri ve fikir mücadelesini asla bırakmadı.

1854 yılında fabl denemelerini bir araya topladığı ilk kitabını yayımlandı. 1860 yılında ise birçok yazısı, dönemin tanınmış bir dergisi olan Atlantic Monthly'de yayımlandı. 1863 yılına gelindiğinde mektuplarından derlenmiş olan bir kitabı daha yayımlandı. Genç yazarın gözlem gücü, dönemin eleştirmenlerinin dikkatini çekti. 1864 yılında, kendi hayat tecrübelerinden esinlenerek yazdığı ilk romanı Moods yayımlandı.

Aynı dönemde M. Barnard takma adı altında, döneminde bir hayli meşhur olan ateşli ve popüler aşk hikâyeleri yazmaya başladı. Ahlaki öğütler veren çocuk hikâyeleri yazmayı da ihmal etmedi.

1868 yılında yayımlanan Küçük Kadınlar romanıyla adını duyurdu ve başarı sağladı. Eser, uzun yıllar yerini koruyacak olan klasikler arasına girdi. Dört kız kardeşin (Meg, Jo, Beth ve Amy) çocukluk yıllarını anlatan romanını takiben İyi Hanımlar, Jo'nun Kocası, Küçük Erkekler ve Jo'nun Çocukları roman dizisini yayımladı. Yazın hayatına hiç ara vermeden devam etti.

Yaşamının son yıllarında kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi hususunda ABD çapında yürütülen mücadelelerin önde gelen isimlerinden biriydi. Massachusetts'te bir okulun okul aile birliğine oy hakkı ile katılarak eyalet tarihinde bir tür seçme hakkı elde eden ilk kadın oldu.

Amerikan İç Savaşı sırasında sağlık görevlisi olarak sahada görev aldı ancak cıva zehirlenmesi nedeniyle sağlığı kötüleşti. 6 Mart 1888 tarihinde, babasından iki gün sonra vefat etti.

Kaynak: Seval Aydın, “Çocuk Edebiyatı ve Louisa May Alcottun Küçük Kadınlar Adlı Eserinde Değer Olarak ‘Aile’ Kavramı, Kafkas Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Kars 2021.

 

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Louisa_May_Alcott