Lindsay Davenport

Lindsay Davenport

Lindsay Davenport (d. 8 Haziran 1976, Kaliforniya), Amerikalı profesyonel tenisçi. WTA Tur tarihinde 1 numaraya yükselen oyuncular arasında yer alır. 90’lı yılların sonunda Martina Hingis’le olan rekabeti ile akıllara kazınan Davenport, 51 turnuva kazandığı kariyerinde 3 tekler grand slam birinciliği elde etmişti.

1998 yılında finalde Hingis’i 6-3 ve 7-5’lik setlerle yenerek kazandığı Amerika Açık ilk büyük şampiyonluğuna ulaştı. 1 yıl sonra Wimbledon’da efsanevi Steffi Graf’ı kariyerinin son maçında yenerek Londra’da mutlu sona ulaştı. 2000 yılındaki Avustralya Açık’ın finalinde yine Hingis’e üstünlük sağladı. Sakatlık problemleri yaşmasına rağmen, 1998’den sonra 2001, 2004 ve 2005 yıllarını sezonun 1 numarası kapatarak tarihte dört yıl sezonu zirvede kapatan 4.oyuncu oldu. 2005 yılında Wimbledon Tenis Turnuvası’nda tam beş yıl aradan sonra grand slam finali yakalayan Davenport, 4.büyük şampiyonluğunu elde etme şansını vatandaşı Venus Williams’a yenilerek kaybetti. 2 saat 45 dakika ile tarihin en uzun bayanlar finali olan mücadelede setler 4-6, 7-6, 9-7 Venus Williams lehine sonuçlanırken, son sette durum 6-5 iken Davenport, iki şampiyonluk puanından faydalanamadı. Bu final, DAvenport’un 2000 yılındaki Wimbledon ve Amerika Açık’tan sonra Venus Williams’a bıraktığı üçüncü final maçı oldu.

Özellikle sert zeminde geri çizgideki karşı konulamaz forehand şutları ve tekniği yüksek servisi ile akıllara kazınan Lindsay Davenport, profesyonel kariyerindeki 14 sezonun 10’unda dünyanın en iyi 10 oyuncusu arasında sezonu noktaladı.

Çiftlerde de 36 kariyer şampiyonluğu bulunan Amerikalı oyuncu, tenis tarihinde hem tekler, hem de çiftlerde 1 numara olmayı başaran dört tenisçi arasında yer almaktadır.

Davenport, 15 Aralık 2006’da hamile olduğunu ve doğumdan sonra tenise dönmesinin zor olduğunu açıkladı. Amerikalı oyuncu, eşi John Leach ile 2003 yazında evlenmişti.

Lindsay Davenport, oğlu Jonathan Jagger’ı haziran ayında dünyaya getirdikten iki ay sonra, Ağustos 2007’de yeniden tenise döneceğini açıkladı. New Haven’daki Pilot Pen Classic’te çiftler maçı oynayan Amerikalı tenisçi, teklerde Bali’deki Wismilak International’da ilk iki seribaşı Jelena Jankovic ve Daniela Hantuchova’yı yenerek şampiyon oldu. Sony Ericsson WTA Tour’a zaferle dönen Davenport, 234 numarada iken elde ettiği bu birincilikle tur tarihinde en düşük sıralamaya sahip 4. şampiyon oldu. Bir buçuk ay sonra da Quebec’te kariyerinin 53. şampiyonluğuna imza attı.