Kimberly Alexis Bledel

Kimberly Alexis Bledel

16 Eylül 1981 tarihinde ABD’nin Teksas eyaletindeki Houston şehrinde doğdu. Nanette ve Martin Bledel çiftinin kızıdır. Babası Arjantinli, annesi Meksikalıdır. Kendinden beş yaş küçük Eric David isminde bir erkek kardeşi vardır.

Alexis Bledel’in ana dili İspanyolcadır. İngilizceyi okula gittiğinde öğrendi. Ailesi utangaç kişiliğinden dolayı Alexis’in bir tiyatro grubuna dâhil olmasını sağladı. Houston’da bulunan St. Agnes Akademisi ile Page Parkes Model ve Oyuncu Merkezinde eğitim aldı.

Alexis, 14 yaşında modellik yapmaya başladı. Tokyo, Milano, New York ve Los Angeles şehirlerinde çalıştı. 1.70 boyundadır.

Toplam yedi sezon yayımlanan Emmy ödüllü “Gilmore Girls” adlı televizyon dizisinde Rory Gilmore karakterine hayat verdi.

Tuck Everlasting, The Sisterhood of the Traveling Pants, Günah Şehri, Post Grad, Suikast, Parts Per Billion, Jenny's Wedding rol aldığı diğer yapımlar arasındadır.

Özel hayatını medyaya yansıtmaktan kaçınan Alexis Bledel, rol aldığı Mad Men dizisiyle tanınan aktör Vincent Kartheiser ile 2014 yılında evlendi. 2022 yılında yollarını ayıran çiftin bir çocukları var.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Alexis_Bledel