Juan Román Riquelme

Juan Román Riquelme

24 Haziran 1978 tarihinde Arjantin, San Fernando’da doğdu. Doğduğu gün, Arjantin’in 1978 FIFA Dünya Kupası’nı kazanmasından bir gün önceydi. Fakir bir ailenin on bir çocuğundan en büyüğüdür.

Argentinos Juniors takımındaki kariyerine başlamadan önce yerel kulüplerde futbol oynadı. 1992’den itibaren dört yıl boyunca Argentinos Juniors’ta top koşturdu. 

Daha sonra Arjantin’in köklü spor kulüplerinden biri olan Boca Juniors’a transfer oldu. 2002 yılına kadar bilfiil kulübün formasını giyen Riquelme, çıktığı 151 maçta 38 kez gol sevinci yaşadı.

Temmuz 2002’de, Boca Juniors’ta geçirdiği yedi başarılı sezonun ardından kendisine ve kulübe, Kıtalararası Kupa ile Libertadores Kupası dâhil olmak üzere altı büyük şampiyonluk kazandıran Riquelme, 11 milyon avroluk bir transfer ücreti karşılığında İspanya’nın Barcelona takımına transfer oldu.

2003 yılında Barcelona, Ronaldinho’yu transfer ettiğinde, kulüp İspanyol takımlarına izin verilen maksimum yabancı oyuncu sayısını aştı ve bu da Riquelme’nin Villarreal kulübüne iki yıllık kiralık transferine yol açtı.

2004-2005 sezonunun sonunda İspanyol spor gazetesi Marca, Riquelme’yi “En Artistik Oyuncu” unvanıyla ödüllendirdi ve aynı zamanda 35 maçta kariyerindeki en iyi 15 golü atarak “2005 FIFA World Player of the Year” ödülüne aday gösterildi.

Ünlü futbolcu, 2007 yılında eski kulübü Boca Juniors’a geri döndü. 2014 yılına kadar kulübün bünyesinde forma giydi ve çıktığı 221 maçta 79 gol kaydetti.

2014-2015 sezonunda ise daha önce de top koşturduğu Argentinos Juniors’a transfer oldu.

Aktif futbol hayatını noktalayan Riquelme, oyunculuk kariyerinin çoğunu geçirdiği kulüp olan Boca Juniors’ın başkan yardımcılığını da yaptı. Çeşitli gazeteciler, oyuncular ve antrenörler tarafından tüm zamanların en iyi Arjantin oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca Riquelme’nin kardeşi Sebastián Riquelme de kendisi gibi profesyonel futbolcudur.