John Mayer

16 Ekim 1977 tarihinde Amerika’nın Bridgeport şehrinde doğdu. Annesi Margaret, İngilizce öğretmeni; babası Richard ise lisede müdürdü. Üç kardeşten ortancası olan Mayer, Fairfield muhitinde büyüdü. Norwalk’ta bulunan “Center for Global Studies at Brien McMahon High School”da eğitim gördü. Ardından eski Fairfield Lisesinde okudu.

Gitara olan merakı, Geleceğe Dönüş adlı filmde Marty McFly karakterinin performansını izledikten sonra başladı. Bunun üzerine babası da onun için bir gitar kiraladı. Gitara ve Blues türüne olan ilgisi giderek artınca, lise yıllarında Blues barlarında sahneye çıktı. Hem tek başına hem de Villanova Junction adını verdikleri bir grupla çalmaya devam etti.

Mayer, 19 yaşındayken Boston’da bulunan Berklee College of Music adlı müzik konservatuvarına kaydoldu. Bir süre sonra buradaki çalışmalarına son vererek okul arkadaşı Clay Cook’un da teşvikiyle, onunla beraber Georgia’ya yerleşti. LoFi Masters adlı iki kişilik bir grup kurarak bazı kulüplerde sahneye çıkmaya başladı. Müzikal ayrılıklar nedeniyle Mayer daha sonra gruptan ayrılarak solo kariyerine adım attı.

1999 yılında ilk çalışması Inside Wants Out’u kaydetti. Bu çalışmada yer alan No Such Thing oldukça ilgi gördü. 2001 yılında Room for Squares adlı ilk stüdyo albümünü piyasaya sürdü. Bu albümle birlikte Billboard 200 listesinde 9 numaraya kadar yükseldi. 2003 yılında Your Body is a Wonderland adlı teklisiyle “En İyi Erkek Pop Vokal Performansı” dalında Grammy Ödülü kazandı.

Heavier Things adlı ikinci stüdyo albümünü 2003 yılında çıkardı. Albümde bulunan Daughters adlı şarkıyla Grammy Ödüllerinde “Yılın Şarkısı” ödülüne layık görüldü.

2006 yılında Continuum adlı albümünü piyasaya sürdü. Tarzında değişiklik yaparak bu albümde Blues ve R&B türlerine ağırlık verdi. Billboard 200 listesinde iki numaraya kadar yükseldi. Ayrıca 2007 Grammy Ödüllerinde Waiting on the World to Change adlı şarkısıyla “En İyi Pop Vokal Albümü” ve “En İyi Erkek Pop Vokal Performansı” ödüllerini kazandı. 12 Aralık 2006 tarihinde The Village Sessions adlı çalışmasını yayımladı.

2009 yılında dördüncü stüdyo albümü Battle Studies dinleyicilerle buluştu. Bu albüm Billboard 200 listesinde zirveyi gördü. Beşinci albümü Born and Raised’i üç yıllık aranın ardından çıkardı. Ertesi yıl Paradise Valley adlı altıncı albümünü ve 2017’de ise yedinci albümü The Search for Everything’i dinleyicilere sundu.

Toplamda yedi Grammy kazanan Mayer, stand-up komedi, tasarım ve yazarlıkla da ilgilendi. Esquire gibi bazı dergilerde yazıları yayımlandı. Back to You adlı derneğin hayırseverlik amaçlı çalışmalarına ve küresel ısınmaya karşı mücadele etkinliklerine iştirak etti. Birçok ünlü kişiyle yaşadığı ilişkiler nedeniyle magazin gündemine sık sık konu oldu.