İzel Çeliköz

İzel Çeliköz

İzel, 1969 yılında Yalova’da doğdu. İ.T.Ü. Devlet Müzik Konservatuarı’ndan mezun oldu, kemençe dalında eğitim aldı. Okul ve cemiyet korolarında yer aldı. Ülkemizi 1991 senesinde, İtalya’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etti.

 

Yine 1991de pop müziğin patladığı dönemde İzel, Ercan Saatçi ve Çelik’le kurduğu İzel-Çelik-Ercan adlı toplulukla ismini duyurdu. "Özledim" adlı albümleri ile grup beğeni kazanırken İzelde müzik dünyasına profesyonel olarak ilk adımını attı. Daha sonra grup, ikili olarak İzel&Ercan adıyla çıkardıkları "İşte Yeniden" ile yoluna devam etti. İzel, 1993 senesinde Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda da birincilik ödülünün sahibi oldu.

 

Müzik yaşamına solo çalışmalarla devam etme kararı alan İzel, 1995 yılında ilk albümünü çıkardı. "Adak" adını taşıyan albüm, kendisine ’Yılın Bayan Sanatçısı’ ünvanını getirdi. Prodüksüyonu Aykut Gürel ile Ercan Saatçi işbirliğiyle ortaya çıkan albüm, İzel’in solo kariyerine sağlam bir giriş yapmasını sağladı. Albümün açılış parçası ‘Hasretim dönemin en çok dinlenen hitleri arasında yer aldı. ‘Ay Yandım ve ‘Yakışıklım albümün öne çıkan diğer şarkıları oldu.

 

İzel, iki yıllık aranın ardından, 1997 yılında Mustafa Sandal’ın müzik direktörlüğünü yaptığı "Emanet" isimli albümüyle ikinci baharını yaşadı. ‘Emanet, söz ve müziği Çelik’e ait ‘Kızımız Olacaktı ve ‘Eyvallah şarkıları büyük beğeni topladı.

 

İzelin "Bir Küçük Aşk" adlı albümü 1999 yılında Altan Çetin ve Ozan Çolakoğlu imzaları ile çıktı. ‘Yok Yere, ‘Bir Küçük Aşk en beğenilen şarkılar oldu. Aynı yıl İzel, ‘En İyi Kadın Şarkıcı ödülünü de almayı başardı.   

 

"Bebek" adlı albümü, Haziran 2001’de çıktı. Bu albümde de İzel, yine Altan Çolak ile çalıştı.  

 

İzel, 2003 yılının yaz aylarında "ŞAK" ve  2005 yılı ilkbahar aylarında ise 14 parçadan oluşan "Anlayamazsın" adlı albümleri ile solo albümlerine devam etti.

 

2007 senesinde çıkardığı Işıklı Yol albümü ile İzel, ışığını saçmaya devam ediyor. Avrupa Müzik etiketi ile çıkan bu albümün öne çıkan şarkısın ‘Belli mi Olur.