Hypocrisy

İsveçli Melodik Death Metal grubu Hypocrisy 1990 yılında Stockholm kentinde Peter Tägtgren tarafından kuruldu. Vokal, gitar, besteci görevlerini üstlenen Tägtgren aynı zamanda bir yapımcıdır ve The Abyss stüdyolarının sahibidir. Hypocrisy`nin stili Atmosferik Death Metal olarak adlandırılmaktadır.

İlk dönemlerinde Hristiyanlık karşıtı lirikleriyle dikkat çeken grup daha sonra yaratıklar ve paranormal olaylar üzerinde odaklanmaya başladı. Grup müzik olarak ilk dönemlerindeki albümlerinde Florida Death Metal türüne yakın bir saund tutturmuştur. Gitarda Peter Tägtgren, vokalde Masse Broberg, basta Mikael Hedlund, gitarda Jonas Osterberg ve davulda Lars Szöke olmak üzere yayınladıkları ilk albümleri "Penetralia" (1992) oldukça Morbid Angel, Deicide, ve Entombed etkileri barındırmaktadır. Ama grup ikinci albüm "Obsculum Obscenum" (1993) ile "Underground" olarak adlandırılan metal piyasasında oldukça dikkat çekmiştir. Grup Old-School Death metal türü ile o zamanlar yeni yeni filizlenmeye başlayan Black Metal türünü birleştirmiştir. 1994 yılında çıkan 5 şarkılık "Inferior Devoties" EP`si ile Tägtgren vokal görevini de üstlenmeye başlayacaktır. Aynı yıl çıkan yeni albüm "The Fourth Dimension" ile Tägtgren`in vokallerinin yanısıra klavyeler, melodiler, ve daha ağır tempolar grubun müziğinde vitrine çıkan öğeler olacaktır.

Çok güçlü bir prodüksiyona sahip olan 1996 yılındaki "Abducted" albümü ile Tägtgren liriklerini dünya dışı varlıklara yöneltti. Albüm Thrash, Death, Black türlerinin karışımıydı. 1997 yılının "The Final Chapter" albümü daha geniş bir kitleye ulaşan daha da kirli bir müzik yapısına sahip albümdü. Ama bununla beraber grubun bozulma içerisine girdiği bir albüm olarakta gösterildi. 1999 yılında çıkardıkları ve kendi adını verdikleri "Hypocrisy albümü grubun yeni bir kadroyla yeniden doğuşunu işaret ediyordu. 2000 yılında grubun birçok fanı tarafından da en iyi albümlerinden biri olarak kabul edilen, bir Death Metal sağanağı olarak nitelenen "Into The Abyss" albümü piyasaya çıktı. 2001 yılında grup dünyadaki tüm Hypocrisy fanlarını çıkaracağı toplama albüme koyulacak şarkıları seçmeleri için çağırdı ve böylece "10 Years of Chaos and Confusion" adı verilen bir toplama albüm piyasaya sürüldü. 2002 yılındaki "Catch 22" albümü ise tam bir hayal kırıklığıydı ve grubun birçok fanı tarafından tepki toplamıştı.

Çünkü grubun tarzında inanılmaz bir farklılık olmuştu. "The Arrival" (2004) albümü de onun kadar olmasa da yine de Hypocrisy`nin eski halinden uzaklaştığının göstergesiydi. "Virus" (2005) albümüne gelince… Bu albümde şiddetle, delilikle, saldırganlıkla, madde bağımlılığı ile ilgili tipik Death Metal lirikleri karşımıza çıkıyordu. "Virus" Immortal grubundan da tanıdığımız baterist Horgh`un Hypocrisy ile yaptığı ilk albümdür.

Hypocrisy her albümde değişik bir yapıyla karşımıza çıkmıştır. İlk dönemlerindeki geleneksel Death metal saundunu tutturan grup daha sonra daha melodik Death metal saunduna kaymıştır. Ve grubun yine son dönemlerinde clean vokallerinde devreye girdiği görülmektedir. Gerek müzisyenliği, gerek yapımcılığı ile ün salmış olan grubun kurucusu Peter Tägtgren ise Gothenburg`un babası olarak bilinmektedir.

GRUP ÜYELERİ
Peter Tägtgren - Vocals / Guitar / Synth
Mikael Hedlund - Bass
Horgh - Drums
Klas Ideberg - Session guitar