Haydar Karaer

Haydar Karaer

1920’de doğdu. Ortaokulu bitirdikten sonra eğitim hayatına devam etmedi.

Taksicilik yaptığı dönemde oyunculuk sevdasının peşinden gitmeye karar verdi ve emektar taksisini satıp parasını, birlikte aynı hayali kurduğu arkadaşına, kendi filmini çekebilmesi için verdi.

1951’de “İstanbul Kan Ağlarken” filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. Osmanlı döneminde geçen bir öykünün anlatıldığı bu filmde zaptiye rolünde idi. Aralarında Türkan Şoray, Ediz Hun, Yılmaz Güney ve Kemal Sunal gibi isimlerin bulunduğu pek çok star ile kamera karşısına geçti.

İnsanlar Yaşadıkça”, “Öleceksek Ölelim”, “Ankara Ekspresi”, “Tophaneli Murat”, “Kaderimin Oyunu”, “Bir Araya Gelemeyiz” filmlerinde komiser; “Hacı Murat Geliyor” filminde Şeyh Şamil, “Vatan ve Namık Kemal” filminde Rus komutan Alexander, “Yumurcak Köprüaltı Çocuğu” filminde doktor, “Malkoçoğlu Ölüm Fedaileri” filminde öldürülen Sırp Kralı, “Soysuzlar” filminde Kara Haydar, “Üçğıtçı filminde hileci bakkal rollerini canlandırdı.

Kemal Film Platosu’nda çalıştıkları sırada rol gereği Efkan Efekan’ın, kendisine bir yumruk atması ve Haydar Karaer’in de yere devrilmesi gerekti. Ancak Efkan Efekan yumruk yerine sert bir tokat attı, o darbenin etkisiyle Haydar Karaer’in sağ kulağında işitme kaybı meydana geldi. Bir başka film çekiminde ise Ediz Hun tarafından bir kavga sahnesinde kaşı patlatıldı.

Oyunculuğu bıraktıktan sonra İstanbul Sarıyer’de antikacılık yaptı.

19 Şubat 2014’te, 94 yaşında vefat etti.

Başlıca filmleri şunlardır:

·        İstanbul Kan Ağlarken (1951)

·        Cilalı İbo ve Tophane Gülü (1959)

·        Sevimli Haydut (1961)

·        Sayılı Kabadayılar (1965)

·        Sezercik Yavrum Benim (1971)

·        Yanaşma (1973)

·        Banker Bilo (1980)

·        Üçkâğıtçı (1981)

·        Aptal Kahraman (1983)